Mektup ve Fotoğraflarınızı Ay’a Gönderin

0
4156

İngiltere’de “Lunar Missions Limited” isimli bir şirket Ay yüzeyinde gerçekleştireceği projeler için ilginç bir bağış yolu tercih etti. Şirket, halktan toplayacağı bağışlar ile 10 yıl içerisinde Ay’a göndermeyi planladığı uzay aracında bağışçıların mektup, fotoğraf ve DNA’larının yer alabileceğini söyledi. Yaklaşık 500 milyon sterlin maliyete sahip proje ile Ay yüzeyine kapsül indirilmesi planlanırken aynı zamanda araç içerisinde “zaman kapsülü” ile bağışçılara ait verilerin gömülmesi planlıyor.

Şirketin projeyi gerçekleştirmeyi yönelik finansmanı halktan toplanacak bağışlar ile karşılaması, bir anlamda bu çaptaki projeler için bir ilk olurken ihtiyaç duyulan desteğin ABD merkezli Kickstarter aracılığıyla yapılacağı söylendi.

Ay’a DNA, Fotoğraf ve Mektup Göndermek İster Misiniz?

Şirket, projeye katkıda bulunacak bağışçılar için ilginç bir formül geliştirirken bağışta bulunanların Ay’a gömülecek olan zaman kapsülüne kendilerine ait bir hatırayı ekleyebileceklerini söylüyor. Kickstarter aracılığıyla projeye destekte bulunan bağışçılar aynı zamanda Lunar Missions Klübü’nün daimi üyesi olacak ve proje hakkında tüm detaylı bilgilere anlık olarak erişecek.

Şirketin kurucularından olan David Iron, Ay yüzeyine gömülecek “zaman kapsülünü” kişisel bir kapsüle benzetirken dileyenlerin bir mektup ya da fotoğraf arşivi ekleyebileceğini söylüyor. Iron, bağış yolunun seçilmesinde hükümetlerin uzay projelerine yeteri kadar kaynak ayırmamasının etkisi olduğunu ve ihtiyaç duyulan kaynağın bu yolla karşılanacağını vurguladı.

Kapsül Ücretlendirmeleri

Proje kapsamında Ay yüzeyine gömülecek kapsül için göndereceğiniz mesajlar birkaç sterlin ile ücretlendirilirken videolar ortalama 200 sterlin, DNA örnekleri için saç teli ise 50 sterlin karşılığında eklenebilecek. Projeye göre kapsülün ay yüzeyinden yaklaşık 100 metre derinliğe inmesi ve çıkarılan parçanın bilim adamlarına teslim edilmesi planlanıyor.

Bir anlamda ilk olacak proje ile 2024 yılına kadar kapsülün Ay’ın Güney yüzeyine inmesi ve bu bölgede insanlar için bir uzay üssünün kurulup kurulamayacağının incelenmesi bekleniyor.

Kaynak ve Daha Detaylı Bilgi için;

Lunar Mission One

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here