Mars’ta kurumuş sıcak su kaynağı izleri

0
1318Bilim adamları, Kızıl Gezegen’in yörüngesinde iki yıldır dolaşan uzay aracı Mars Yörünge Fatihi’nin (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) gönderdiği son fotoğraflarda iki kurumuş sıcak su kaynağı tespit etti.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ilkel yaşamın ortaya çıkmasını sağlayabilecek koşullara sahip bu iki sıcak su kaynağından şu anda su akmıyor, ancak milyarlarca yıl önce değil, “gezegen terimlerine” göre, göreceli olarak kısa zaman önce, yani 10 milyonlarca yıl önce buralarda, sıcak su baloncukları fokurduyordu.


Mars’a yapılacak uçuşlar için uygun iniş yerlerini inceleyen NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nden Carlton Allen, Kızıl Gezegen’de ilk kez Dünya’daki su kaynaklarına şekilleri ve ayrıntılarıyla benzer oluşumlar tespit ettiklerini belirterek, bu bulguların Mars yüzeyindeki su hikayesini tamamen farklı bağlama yerleştirdiğini kaydetti.

Allen ve meslektaşı Dorothy Oehler’in, fotoğraflarda “tepecik” olarak adlandırdıkları bu şekillerin Dünya’daki 50 bin sıcak su kaynağı gibi Mars’ta da yaygın olabileceğini belirterek, bundan böyle Mars’ta bu şekillerin aranmasına ayrı bir önem vereceklerini ifade ettiler.


Geçmişte bir petrol şirketinde jeolog olarak çalışan Oehler ve Allen, iki oval biçimli tepeciğin, Mars’ın ekvatorunda, 2 ila 4 milyar yaşındaki Vernal kraterinde yer aldığını belirterek, bunların yaklaşık 25 metre yüksekliğinde, 200 metre genişliğinde ve bunun iki veya üç katı uzunluğunda olduğunu kaydettiler.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here