Mars, üç buçuk milyon yıl önce çölleşmiş

0
1194

Uluslararası bir araştırma ekibi Avrupa’nın Mars sondası Mars Express’ten alınan son görüntüleri değerlendirdi. Analizler sonucunda Mars’ın 3,5 milyon yıl önce çölleştiği ortaya çıktı.

1508658.jpg - 9.81 KB

Araştırmalarını Science dergisinde yayımlayan bilim adamları, gezegenin erken evrelerinde nemli dönemlerin bulunduğunu saptadı. Mars, güneş sistemimizdeki diğer gezegenler gibi yaklaşık olarak 4,5 milyar yıl önce oluşmuş.

Eğer Mars’ın üzerinde yaşam vardıysa bile bu ancak Mars’ın erken jeolojik dönemlerinde varolmuş olabilir diyen bilim adamları araştırmaya Fransa, İtalya, Rusya, ABD ve Almanya’dan katıldılar.

Mars Express sondası, sıvı suyun varlığını kurumuş akarsu yataklarında saptarken, Nasa’nın Mars aracı "Opportunity" de tuz ve kükürt bileşimleri ve bir kayayı inceleyerek suyla ilgili kanıtlar bulmuştu.

Ortadaki sorular

Ancak buna rağmen "Mars’ın üzerindeki sıvı su sadece geçici bir dönemde mi yoksa uzun vadede mi bulunuyordu?" ve "Suyun varlığı, yaşamın gelişimini mümkün kılacak kadar uzun sürmüş müydü?" gibi sorular çıkmıştı ortaya.

Bilim adamları bu soruları yanıtlamak için yaptıkları son değerlendirmelerle Kızıl Gezegen’i üç evreye ayırdılar. Son evre 3,5 milyon yıl öncesinden günümüze kadar devan edeni. Amerikalı jeolog John Mustard, bu evrede tek bir mikrobun bile yaşamasının mümkün olmadığını söylüyor.

Yaşam için en uygun koşullar birinci jeolojik evrede bulunuyordu. Bu evredeki kilimsi bölgelerde yaşam için gerekli olan biyokimyasal süreçler işlemiş olabilir.

Ancak ardından Mars’ın yoğun atmosferine bağlı yaşanan küresel iklim değişimi, gezegeni zaman içinde kurak ve asitli bir çöle dönüştürmüştü.

İklim değişiminin volkanik etkinliklerle, şiddetli meteorit bombardımanı ya da Mars’ın manyetik alanında meydana gelen değişimlerle geliştiği sanılmakta.

www.hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here