Mars Atmosferinde Metan Gazı İzleri

0
2372

Dünya dışı alanlarda yaşam arayışımız her geçen gün hız kazanırken bu konuda Mars yüzeyinde araştırmalar yapan Curiosity – NASA keşif aracından yeni haberler geliyor. Yapılan açıklamalarda Curiosity’nin Mars atmosferinde metan gazı izine rastladığını, bulguların biyolojik faaliyetlerle bir ilişkisinin olup olmadığının sonraki analizler sonucunda anlaşılacağı söylendi.

Ülkemizde pek ses getirmemiş olsa da son dönemde ESA ve NASA tarafından yürütülen çalışmalar epey merak uyandırıyor. Son olarak ESA’nın 67P yüzeyine sonda indirmesinden sonra NASA Plüton’u incelemek üzere bir sondanın son virajı aştığını söylemişti. Mars yüzeyinde çalışmalar yürüten Curiosity’den alınan bilgiler ise beklentilerin artmasına neden olmuş gibi görünüyor.

Mars’ta Yaşam Olabilir Mi?

Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında yeni bilgiler sunan Curiosity ekibi, keşif amacıyla gönderilen aracın Mars atmosferinde metan gazına rastladığını söyledi. Metan gazının henüz belirlenememiş olsa da organik bileşiklerden ortaya çıktığı düşüncesi ağırlık kazandı. Bilindiği gibi Curiosity Sharp Dağı eteklerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Burada yapılan çalışma ve analizler sonucunda Mars atmosferinde milyar başına bir oranından daha düşük miktarda metan yoğunluğu olduğu keşfedildi.

Fakat Curiosity’in yaptığı çalışmalar burada sınırlı kalmayıp sürdürüldüğünde son iki aylık periyotta dört kat daha fazla metan izine rastlanıldığı öğrenildi. Henüz kaynağı bilinmese de tespit edilen metan gazının ileride yapılacak analizler sonucunda net olarak tanımlanması bekleniyor. Science dergisine açıklamalarda bulunan bir yetkili Dünya’da metan gazının büyük oranda biyolojik faaliyetler sonucunda ortaya çıktığını ancak Mars’ta yer alan Metan gazının jeolojik ya da biyolojik kaynaklardan oluştuğunu bilmediklerini söyledi.

Metan Gazı Kaynağı Analizler Sonucunda Belirlenecek

Mars atmosferinde yürütülen analizlerde Curiosity’nin bir yıl içerisinde topladığı havanın karbondioksitten arındırılmış kısmı analiz edildi. Elde edilen sonuçlara göre Mars atmosferinde yer alan yıllık metan miktarı 200 metrik ton düzeyinde bulunuyor.

NASA tarafından 2012 yılında yapılan açıklamalarda Mars atmosferinde metan izine rastlanmadığı söylenmişti. Yine aynı tarihlerde NASA, Mars toprağında organik bileşen izine rastlandığını duyururken 2013 yılında kimyasal elementlerin izine rastlandığını açıklamıştı.

Kaynak –  Derleme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here