Maddenin yeni hali: elementler aynı anda katı ve sıvı olabilir

0
11319

Şimdiye kadar, maddelerin tipik olarak üç durumdan birinde (katı, sıvı veya gaz) var olduğu biliniyordu. Yapılan yeni bir çalışmada bilim adamları, atomların aynı anda hem katı hem de sıvı olarak var olabileceği yeni bir madde hali keşfettiler.

Edinburgh Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından, chain-melted (zincirleme-eritilmiş) hal olarak bilinen madde halinin varlığını incelemek için güçlü bilgisayar simülasyonları kullanıldı. Uç koşullar altında 20.000 potasyum atomunun nasıl davrandığı simüle edilerek, oluşan yapıların maddenin yeni ve kararlı bir halini temsil ettiği ortaya konuldu.

Bulgulara göre, yüksek basınç ve sıcaklıkları potasyuma uygulamak, bu elementin atomlarının çoğunun katı bir yapı oluşturduğu yeni bir hal orataya çıkarıyor. Bununla birlikte, bu yapının sıvı düzeninde olan ikinci bir potasyum atomu kümesi de içerdiği tespit edildi.

Araştırmacılar, doğru koşullar altında, yeni keşfedilen bu halin yarım düzineden fazla element (sodyum ve bizmut dahil) için geçerli olabileceğini düşünüyorlar.

Şimdiye kadar, bu olağandışı yapıların farklı bir madde halini temsil edip etmediği veya iki farklı durum arasındaki geçiş aşamaları olarak var olup olmadığı belli değildi. Ancak bu çalışmayla bu yapıların maddenin yeni bir hali olduğu bulunmuş oldu.

Çalışma ile ilgili Edinburgh Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu basın bültenine https://www.ed.ac.uk/news/2019/elements-can-be-solid-and-liquid-at-same-time adresinden erişebilirsiniz. Ayrıca https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190408161620.htm adresinde de ilgi çalışma hakkında ek bilgiler edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here