Londra Bilim Müzesi’nde plastik sergisi

0
1326

Plastiğin icadının 100’üncü yıldönümü kutlanıyor!

Londra Bilim Müzesi dünyanın ilk sentetik malzemesi plastiğin icat edilmesinin 100’üncü yıldönümünü kutlamak amacıyla, Ocak 2009’a kadar sürecek özel bir serginin açılışını yaptı.

Serginin açılışında küratör Allison Conboy, insan yaşamının ayrılmaz parçası haline gelen, tamamen sentetik ilk materyal olan bakalitin icadını kutlamanın gerekliliğine değindi.
 
Belçika kökenli ABD’li kimyacı Leo Baekeland bilimsel adı fenol-formaldehit polimer resin olan bakaliti 1907’de icat ettiğinde, bu materyalin bu kadar değişik türünün üretilebileceğini ve günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olabileceğini düşünmemişti.

İngiliz bilimadamı Sir James Swinburne de aynı formülü bulmasına karşın, bir gün gecikmeyle patent dairesine götürmesi nedeniyle geç kalmıştı.
 
Kolayca şekil verilebilmesiyle geniş bir kullanım alanı bulunan bakalit, zamanla PVC, naylon, polyester gibi değişik türlerle insan yaşamının her alanına girdi.
 
Plastiğin 100 yıllık geçmişinin anlatıldığı ve 400 parçanın bulunduğu Londra Bilim Müzesi’ndeki sergide, tamamen biyolojik olarak çözünen çevre dostu malzemelerden üretildiği için plastiğin yarattığı çevre kirliliği çözüm olabilecek, fütüristik bir plastik araç gibi ilginç uygulamalar dikkat çekiyor.
 
Günümüz teknolojisinde plastik çoğunlukla yenilenmeyen enerji kaynaklarıyla üretiliyor ve üretilen plastiğin yüzde 90’ı geri kazanılmıyor. Bu nedenle çevre kirliliğinde büyük bir olumsuz etki yaratıyor.

Kaynak:CNNTURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here