Ana Sayfa Bilim Haberleri LCD ekranlardaki tehlikeye dikkat

LCD ekranlardaki tehlikeye dikkat

0
1696
Cep telefonu, televizyon gibi cihazların LCD ekranlarının içindeki sıvı maddenin, ekranın kırılmasıyla akması halinde, deri ve ağızla temasının engellenmesi gerektiği vurgulanıyor.
226159.jpg - 21.17 KB


Selçuk Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Güler, likit kristal ekranların (LCD), görüntü kalitesinin yanında bazı sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi. LCD ekranların en önemli riski, ekranın içindeki metal bazlı sıvı madde.

LCD ekranların iki camı arasındaki metal özellikleri taşıyan sıvı görünümlü likit kristal maddesi, cep telefonu, hesap ve fotoğraf makineleri televizyonlarda artık sıkça kullanılıyor. LCD’nin en büyük özelliği, diğer tip ekranlara göre daha az parlama yapması, daha net ve dingin bir görüntü sağlaması. Ancak, Dr. Güler likit kristal sıvısının bazı sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini belirtiyor.

EKRAN KIRILMASINA DİKKAT
LCD’nin içindeki likit maddenin, birden fazla sıvı metalin, pek çok çeşit kimyasal maddeyle bağlanmasıyla elde edilen, özel bir karışım olduğunu söyleyen Dr. Güler, “Sıvı metallarin kimyasal maddelerle bağlanması sonucu, civa örneğinde olduğu gibi, sağlık için ciddi riskler taşıyan tehlikeler ortaya çıkabilir. Bu risk, ancak LCD ekranın kaza sonucu kırılması ve içerdeki sıvının dışarıya boşalmasıyla oluşur” diye konuştu.

EL VEYA GÖZE TEMAS TEHLİKELİ
Dr. Güler, LCD ekranın kırılmasıyla akacak olan sıvının deriyle temas etmemesi veya ağız yoluyla vücuda girmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu maddenin deride tahriş veya ağız yoluyla alınmasıyla da zehirlenmeye yol açabileceğini söyleyen Dr. Güler, LCD ekran kırıldığı zaman, kullanıcıların sıvı maddeye kesinlikle dokunmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Kullanıcıların yanlışlıkla likit maddeye dokunmaları halinde ise, Dr. Güler sıvıya temas eden bölgenin sabunlu suyla iyice temizlenmesini ve sonrasında da doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.
www.ntvmsnbc.com 

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here