Kuzey ve Güney Işıklarının nedeni bulundu

0
1830

289078.jpg - 37.32 KB

Yeryüzündeki en “büyüleyici” doğa olayları arasındaki Kuzey ve Güney Işıkları’nı neyin tetiklediği tespit edildi. Işıkların görünmesinin nedeni Dünya ile Ay arasındaki manyetik enerji patlamaları…

NASA uzmanları, kuzeydeki “aurora borealis” ve güneydeki “aurora australis” olarak adlandırılan ve kutuplara yakın bölgelerde, gökyüzündeki dansıyla görsel bir şölene dönüşen bu ışıklara, Dünya’dan yaklaşık 128 bin kilometre uzaktaki manyetik patlamaların neden olduğunu tespit etti.

5 küçük uydudan oluşan ve THEMIS adı verilen “uydu filosundan” ve yer üstündeki gözlemevlerinden gelen verileri inceleyen bilim adamları, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin üçte biri uzaklıkta meydana gelen manyetik enerji patlamalarının, kuzey ve güneyde ani ışımalara neden olduğunu saptadı.

Science dergisinde yayınlanan araştırmanın, solar rüzgarlarla gelen yüksek oranlarda yüklü elektronların dünya atmosferindeki elementlerle etkileşime girmesi sonucu oluşan bu ışıkları neyin tetiklediği konusundaki uzun yıllardır süren tartışmaya açıklık getirdiği belirtiliyor.

Araştırmayı yöneten California Üniversitesi’nden Vasilis Angelopoulos, “Sürecin ilk olarak Dünya’dan çok uzakta başladığını ve daha sonra Dünya’ya doğru yayıldığını gösterdik” dedi.

Araştırmada elde edilen bulguların, daha az sıklıkla oluşan ve uydulara, yörüngedeki astronotlara, enerji ve iletişim hatlarına zarar verebilen güçlü jeomanyetik fırtınaların anlaşılması için yararlı olacağı belirtiliyor.
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here