Kuzey Kutbu gözlerimizin önünde eriyor

0
1275

Kuzey Kutbu’nda 22 derecelik rekor sıcaklık endişe yaratıyor. Uzmanlara göre, küresel ısınma tehdidi öngörülenden daha ciddi…

Kuzey Kutbu’nda sıcaklık rekor derecelere ulaştı. Kanadalı bilimadamları, ortalama sıcaklığın 5 derecede seyrettiği yaz aylarında termometrelerin 22 dereceyi gösterdiğini tespit etti. “Kuzey Kutbu gözlerimizin önünde eriyor” diyen uzmanlar, yaşananların tahminlerin çok daha ötesinde ciddi bir tehlike sinyali olduğu görüşünde birleşiyor.

Son aylarda Kuzey Kutbu’nda yaşananlar, dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın ciddi etkilerine dair önemli işaretler veriyor.

Yaz aylarında ortalama sıcaklığın 5 derece civarında seyrettiği Kuzey Kutbu’nun bazı bölgelerinde geçen 2 ayda sıcaklık 15 derece artarak 22 dereceyi buldu.

Gün içinde 10-15 ve en yüksek 22 derecelik sıcaklıkların tespit edildiğini belirten kanadalı uzmanlar, bu durumu endişeyle takip ediyor.

Uzmanlara göre, sıcaklığın bu kadar yükselmesinin nedeni sera gazı salımının yol açtığı küresel ısınma.

Bilimadamları rekor sıcaklık artışını, küresel ısınmanın daha önceki öngörülerde küçümsendiği ve tehdidin çok daha büyük olduğu şeklinde yorumluyor.

Kısa süre önce Amerikan Kolumbiya Üniversitesi’nde görevli uzmanlar, Kuzey Kutbu’nda buzullarla kaplı alanın şu ana kadar kaydedilen en düşük seviyeye indiğini açıklamıştı.

Bu durum, Kuzey Kutbu’nun kuzeybatı geçişinin de ilk kez deniz ulaşımına açılmasına yol açmıştı.

Bilimadamları, 2040’a kadar Kuzey Kutbu’nda hiç buzul kalmayacağını düşünüyor.
ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here