Kuzey ışıklarının gizemi çözülecek

0
2162
NASA, Kuzey Kutbu’nda geceleri görülen hareketli ve renkli ışıkların (aurora borealis) gizemini aydınlatması beklenen 5 uyduyu taşıyacak füzeyi Cumartesi sabahı fırlatacak.

260767.jpg - 12.18 KB

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın yanı sıra Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nden bilim adamlarının katıldığı bir projeyle yörüngeye gönderilecek uyduları taşıyacak Delta 2 füzesinin fırlatılışı kötü hava koşulları nedeniyle bugünden Cumartesi TSİ 01.26’ya ertelendi.

Dünya’yı Güneş’in öldürücü ışınlarından koruyan manyetosfer tabakasının varlığına işaret eden ışıkların işleyiş mekanizmasını anlamak için Kuzey Kutbu’na gönderilecek uydular, Güneş rüzgarlarıyla gelen ve atmosferin üst katmanlarında biriken parçacıkların ne zaman, nerede ve nasıl boşalarak “elektron yağmurlarına” yol
açtığını belirlemeye çalışacak.

NASA yetkilileri, 2 yıl sürmesi öngörülen 200 milyon dolarlık projenin Güneş’le Dünya’nın etkileşim mekanizmasının anlaşılmasında çığır açacağını düşünüyor. Daha önce aynı amaçla fırlatılan uydu, ışıkların sırrını ortaya çıkaramamıştı.

Kuzey manyetik kutbunu çevreleyen ‘aurora borealis’ ve güney manyetik kutbunu çevreleyen ‘aurora australis’, Güneş rüzgarlarıyla gelen yüklü elektronların Dünya atmosferindeki elementlerle etkileşime girmesiyle oluşuyor.

Güneş rüzgarları, yeryüzü çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerini izleyerek manyetosfere girer. Burası, ‘gözyaşı damlası’ biçiminde ve çok yüksek oranlarda yüklü elektrik ve manyetik alanlar bölgesi.

Elektronlar, yeryüzünün en üst atmosferine girdiğinde, yer kabuğu yüzeyinden 32 km ila 320 km yukarıdaki yüksekliklerde oksijen ve nitrojen atomlarıyla çarpışır ve böylece ışıma oluşur. Işımanın rengi, elektronların hangi atomla hangi yükseklikte çarpıştığına bağlı.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here