Küresel ısıtma Mars’a hayat verebilir

0
1270

Bilim adamları Mars’ta hayatı canlandırmanın iddialı bir yolunu öne sürdü. Donmuş gezegende küresel ısınma yapay olarak yaratılırsa, yüzeyde binlerce yıl gerektirecek canlı gelişiminin önü teoride açılabilir.

NASA uzmanları, sentetik flüor tabanlı gazlar ile Mars yüzeyinde yapay bir küresel ısınma meydana getirilmesi fikrini ortaya attılar. Donuk gezegen yüzeyi ısındığı zaman yaşama elverişli koşulların hayata geçebileceği düşünülüyor. Bilimsel olarak ‘terraforming’ adı verilen bu yapay ısıtma projesinde, Mars küresel ısınma ile ısıtılacak, sıcaklıklar yükseltilecek ve Dünya seviyesine yaklaştırılacak. Teorik olarak da yaşamın bu ısı ortamında gelişmesi bekleniyor.

DONUK GEZEGEN ISITILACAK
       Sıcaklıkların eksi 120 dereceye yaklaştığı Mars’ta doğal koşullar halen yaşamın gelişmesi için elverişli değil. Mars’ın atmosferi Dünya’ya göre çok daha ince ve yerçekimi çok daha zayıf. Çalışmalar halen Mars’ta mevcut elementlerden flüor tabanlı dört ayrı gazın yaratılabileceğini gösteriyor. Açık yeşilimsi gaz halinde bulunan bir element olan flüorun en önemli özelliği termal enerjiyi emebilmesi. Ayrıca flüor tabanlı gazlar ozon tabakasına zarar vermiyor.
       
MARS’I C3F8 ISITACAK
       NASA uzmanları yapılan uzun araştırmalar sonucunda Mars’ı en hızlı ve verimli şekilde ısıtacak gazın octafloropropan (C3F8) olduğunu öne sürüyor. C3F8 ayrıca diğer gazlarla da karışabiliyor. Bu gazın Mars atmosferine karıştırılması gezegendeki sera etkisini artıracak, karbon dioksitten oluşan kutuplardan atmosfere CO2 açığa çıkacak. Kendisi de bir sera gazı olan CO2 oranının artması Mars atmosferinde küresel ısınmayı artıracak, sonuçta atmosferin basıncı da artacak. Mars’ta küresel ısınmayı başlatmak için gerekli flüor ve karbon tabanlı gaz miktarı, Dünya’nın bir yılda ürettiğinin 25 bin 700 katı. Diğer bir deyişle, 25 bin 700 yıl gerekecek.
       
NASA, MARS’I ISITMAYA KARARLI
       NASA bilim adamları küresel ısıtma yöntemi dışında, gezegeni ısıtacak başka alternatifler de sunuyor. Bunlar arasında Mars atmosferini Güneş ışığını emen tozlarla kaplamak veya gezegen yörüngesine Güneş ışınlarını yüzeye yansıtacak dev aynaların konulması gibi bilim-kurgusal öneriler de bulunuyor. Mars’ı ısıtma planlarının ana hedefi yaşamın oluşmasının gözlenmesi, evrim ve doğal koşullara adaptasyon yeteneklerinin gelişiminin izlenmesi olarak özetleniyor.
       
‘KOZMİK YAĞMACILIK’
       Terraforming akımının karşıtları ise, başka bir gezegendeki koşulları değiştirmenin etik olmadığını savunarak, bunu ‘kozmik yağmacılık’ olarak betimliyor. Bu görüşteki bilim adamları, küresel ısıtmaya başlamadan önce Mars’taki koşulların önce derinlemesine irdelenmesi ve gezegene ait bir canlının olmadığının kesinleşmesi gerektiğine inanıyor. Aksi halde, Kızıl Gezegen’e özgü canlıların yokolması riskine işaret ediliyor. Kimilerine göre ise küresel ısıtma fikri, 22’inci yüzyıl problemlerini 20’inci yüzyıl yöntemleriyle çözmek anlamına gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here