Kuantum Elektro Dinamiği

0
1552

wdmnu33.jpg - 5.61 KB

Yazarı :

Kuantum Elektro Dinamiği

Rıchard P. FEYNMAN

           Yayınevi : Nar Yayınları

KEDİ *
Işık ve Maddenin Tuhaf Kuramı
" Fiziği yalınlıkla sunmakla ünlü olan açıklama ustasından bir gövde gösterisi daha
John Roch, The Times, Yazın eki "
"Konunun ana mimarlarından birisi olan Feynman, 20. yüzyıl fiziğinin birkaç bağımsız zaferinden birini açıklamakta hariklar yaratıyor.
The New York Times Kitap inceleme eki "
"Kuantum elekrodinamiği ya da kısaca KEDİ, ışık ve elektronların nasıl etkilştiği anlatan tuhaf kuram’dır. Bu kuram Richard Feynman ve meslekdaşları sayesinde aynı zamanda, fiziğin kesinlikle bilinen ender kısımlarından birisi olmuş ve her türlü denemeden başrıyla çokmıştır. Feynman’ın en çok satan anıları olan Eminim ki Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, usta fizikçinin üstün bir yazar da olduğunu ortaya koymuştur. Güzelliği berraklığında olan bu konferans dizisinde de KEDİ’ye eksiksiz bir giriş yapmaktadır.
"Nobeli fizikçi Feynman özgün olmaktan kendisini alamamakta, bu canlı, hayranlık veren kitapta ( oluşmasına belirli katkılarda bulunduğu ) ışığın Kuantum Kuramını sıradan insanlara anlatmaktadır.
New Yorker "
" Dört tane, konuşan, rüzgar gibi bölümde… KEDİ ‘yi genel okur kitlesine tek bir denklem kullanmadan açıklamaktadır.
Philip Morrison, Scientific American "
" Feynman’ın konferansları harikulade olmuş olmalı; bunlar aynı derecede büyüleyici bir kitaba, KEDİ’ye; zekasıyla mayalnmış ve canlılık katılmış, yaşayan bir girişe dönüşmüşler. Bugünün fiziğe merak duyan herkes satın almalıdır.
Pedro Waloschek, Nature "
* Kitabın özgün adı olan QED, kuramın İngilizce adının, artık evrensel olarak kısatılmış halidir. Ancak yazarın kitapta sık sık tekrarladığı temel zorluk ve karışılıklara bri nazire olmak üzere yakıştırılmış olan ve İngilizce konuşulan ülkelerde çık kullanılan eski bir Latince kısatltmadır. Bu kısaltma " ispatı gereken şey açıklanmıştır " anlamına gelen ve tüm karışıkların ortadan kalktığını ve her şeyin artık çık kolaylaştığını ifade temek için kullanılan " Quod Erat Demonstrandum "un baş harflerinden oluşur. Buna uygun Türkçe bir karşılık bulunmadığından, bir yakıştırma uydurmak yerine böylesine kısaltmayı yeğledim. (çeviren )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here