Kömür “çevreci” enerji olma yolunda

0
1577

Petrole göre daha çevreci kullanıma olanak veren kömürün otomobillerde kullanılmak üzere likit dizele dönüştürülmesi tartışılıyor.

Küresel ısınmayla petrol ve doğal gazın eleştirildiği, fakat alternatif enerji kaynaklarının da henüz Dünya’yı taşımaya hazır olmadığı bir ortamda, bir süredir unutulan kömür, yeniden gündemde. Bir zamanların temel enerji kaynağı kömür daha verimli işlenirse, petrol ekonomisinden alternatif kaynaklara geçişte bir köprü görevi üstlenebilecek. Dünyada kömür kaynakları açısından en zengin ülkelerden ABD, kömürün daha verimli kullanımı için en fazla yatırımı yapan ülke. Birçok bilim insanı tükenmekte olan petrolden, hidrojen veya Güneş enerjisine geçene kadar (bunun 50 ila 70 alacağı ifade ediliyor), kömür kökenli yakıtların otomobillerde benzinin yerini alacağını savunuyor.

G.AFRİKA CUMHURİYETİ’NDE KULLANILIYOR
Kömürün otomobillerde kullanılacak likit enerji kaynağına dönüştürülmesi fikri aslında yeni değil. Likit hale getirilmiş kömür veya diğer karbon bazlı kaynaklar, 1920’lerden bu yana kullanıyor, örneğin Güney Afrika Cumhuriyeti’nde büyük kamyonlar kömürden dönüştürülen likit yakıtla çalıştırılıyor.

İŞLEME MALİYETİ YÜKSEK
Bazı ABD’li enerji şirketleri kömürden dönüştürülmüş likit yakıt üzerinde çalışmalar yapıyor, ancak benzine kıyasla daha az karbon monoksit üreten likit kömürün işleme maliyet henüz çok yüksek. Likit kömürün otomobilleri hareket ettirebilmesi için, karbon atomlarının yüksek enerji üretecek şekilde kümelenmesini sağlayacak yeni yöntemlerin, yeni katalizatörlerin geliştirilmesi gerekiyor.

Not: Science dergisinden derlenmiştir.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here