Kim Korkar Schrödinger’in Kedisinden

0
3096

t46508.jpg - 13.17 KB

Kim Korkar Schrödinger’in Kedisinden
A’dan Z’ye Yeni Bilimin Kılavuzu
Whos Afraid of Schrödingers Cat
Danah Zohar, Ian Marshall
GELENEK YAYINLARI 

20. yüzyıl bilimi radikal şekilde yeni bir düşünme biçimi ile yürümektedir. Bizler hepimiz bu yeni bilimsel düşünceyle kuşatılmış durumdayız. Basındaki makaleler, televizyon programları, konferanslardaki referanslar, hatta akşam yemeklerinin sohbet konuları bile kaos, kelebek etkisi, felaket teoremi, kuantum sıçrayışları ve Heisenberg Belirsizlik İlkesi gibi yeni kavramları devamlı gündeme getirmektedir.

Bu yeni bilimsel düşüncenin düşüncemizi aydınlatan yeni bir "paradigma" veya "dünya görüşü" ileri sürdüğü sık sık söylenir bizlere. Yine de en temel bilimsel donanıma sahip ortalama bir insan genelde bunun kendisini aştığını veya "çok zeka istediğini" düşünür. Çokları için bu, yabancı bir ülkede yabancı bir dille yazılmış dükkan tabelalarını okumak gibidir. Kimsede ciddi bir çaba görülmese de bilimden habersiz olmanın veya yürürlükteki büyük değişimlerden habersiz kalmanın kişiyi önemli ve yeni bir perspektiften mahrum bırakacağı düşünülmektedir.

Pek çok iyi popüler kitap, popüler kitaplar okuyan okuyuculara yeni bilimin kimi alanlarını -kuantum mekaniğini, yeni biyolojiyi veya "Gaia"yı- sunmaktadır. Ama bu kitapların çoğu okuyucunun; "Benim gerçekte ihtiyaç duyduğum şey tüm yeni bilimi kapsayan, ‘hiçbir şey bilmeyenler’ için yazılmış bir kılavuz eser" itirazıyla karşılaşmaktadır. Bu kitap bu tür bir rehber olma çabasındadır, sadece bilmek isteyenler için…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here