Kelimelerin Gücü

0
13132

Bilimsel gösterilerimize bir yenisi ile devam ediyoruz. İzleyelim ve yapalım. Basıncın nelere bağlı olduğunu ve neler yapabildiğini göreceğiz.

Bu gösteri kuvvet kavramı ile ilgili ön bilgileriniz ile çelişmenizi sağlayacak. Atomsferik basıncın gücünü size gösterecek.

Bu gösteri kuvvet kavramı ile ilgili ön bilgileriniz ile çelişmenizi sağlayacak. Atomsferik basıncın gücünü size gösterecek.

Kullanılacak malzemeler

  • düze kenarlı bir masa
  • cetvel
  • gazete
Nasıl Yapacaksınız?

  1. Cetveli ucu masanın dışına gelecek şekilde masa kenarına yerleeştirin. Cetvelin 1/3 kadarı masa dışına taşsın.
  2. İzleyicilere, cetvelin kenarına vurursanız ne olacağını sorun .
  3. Cetvele vurun, beklendiği gibi masadan düşecektir.
  4. Vurma sırasında cetvelin masada kalmasını sağlamak için ne yapabileceğinizi sorun. Gazete yaprağı ile bu işin olup olmayacağını danışın.
  5. Tek bir gazete yaprağını alıp katlayabildiğiniz kadar ufak katlayıp cetvelin üstüne koyun ve tekrar cetvele vurun. Cetvel tekrar yere düşecek. Ama ısrarcı olun. Bir tek gazete yaprağı ile bunu yapabileceğinizi söyleyin.
  6. Bu sefer başka bir gazete yaprağını katlamak yerine cetvelin üzerine katlamadan serin. Elinizle düzeltip msa ve cetvele iyice yaklaşmasını sağlayın.Ve yine cetvelin dışarda kalan taradına vurun hatta izleyicilerden birini bunu yapması için çağırabilirsiniz. Bu durumda cetvel yere düşmeyecek ve masada kalmaya devam edecek.
Burada Neler Oldu ?
Bunun sebebi kesinlikle açık hava basıncı. Gazeteyi cetvel üzerine yayıp üzerinde bastırarak masaya yapışık şekilde durmasına özen gösterdiniz. Gazeteye üst taraftan oldukça yüksek bir hava basıncı etki ediyordu ki siz cetvele vursanız bile bu kuvveti yenemediniz.

Buradaki video physics.org adresinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here