Kavram Yanılgıları – Enerji

0
9081

Araştırmalar sonucunda görülmektedir ki öğrenciler fizik konularında bir çok kavram yanılgısına sahiptirler. Öğrencilerin sahip oldukları bu kavram yanılgıları, onların günlük yaşamda çevre ile etkileşimli sonucu ortaya çıkmaktadır ve sınıfa geldiklerinde sahip oldukları bu ön kavramlar ile gelirler. Öğrencilerin sahip olabileceği kavram yanılgılarını bilmek bunları düzeltmek için çaba sarfetmenin ilk adımlarındandır.

Burada önemli bir fizik kavramı olan "enerji" hakkında sahip olunan bazı kavram yanılgılarının vereceğiz. Önümüzdeki günlerde, kavram yanılgılarını gidermekte bize yardımcı olacak "kavramsal değişim" metodları üzerine yazılarımız olacak.

 1. Enerji vektörel bir büyüklüktür.
 2. Enerji korunmaz.
 3. Hareket etmeyen cisimler için enerjiden söz edilemez.
 4. Yükseklik potansiyel enerjisi olarak bildiğimiz, yer çekiminden kaynaklanan potansiyel enerji tek poatansiyel enerji çeşididir.
 5. Yerçekimsel potansiyel enerji yanlızca yüksekliğe bağlıdır.
 6. Düşmekte olan cisimlerin hızları kütlelerine bağlıdır.
 7. Bir cismin hızını iki katına çıkarırsak, sahip olduğu kinetik enerjide iki katına çıkar.
 8. Cisimler enerji tüketir.
 9. Bir enerjiyi naşka bir enerji çeşitine dönüştürdüğümüzde enerjinin bir kısmı kaybolabilir.
 10. Madde ve enerji arasında herhangi bir ilşiki yoktur.
 11. Yer çekimi = Enerji.
 12. Kuvvet = Enerji
 13. Enerji yapılabilir, kullanılabilir ve kaybolabilir.

Not: Burada listelediğimiz maddeler "kavram yanılgılarıdır". Örneğin enerji vektörel bir büüklük değildir, skaler bir büyüklüktür. Fakat yapılan araştırmalarda görülmüştür ki öğrenciler enerjinin vektörel bir büyüklük olduğu konusunda yanlış algılamalara sahip olabilmektedirler.

Konu ile ilgili bazı kaynaklar:

 • Beichner, R. J. (1994). Testing student interpretation of kinematics graphs. American Journal of Physics, 62(8), 750-762.
 • Halloun, I. A. & Hestenes, D. (1985). Common-sense concepts about motion. American Journal of Physics, 53(11), 1-18.
 • Ocak, S. Y. (2000). Effectiveness of conceptual change instruction on overcoming students’ misconceptions of mechanical energy at 10th  grade level. Yaınlanmamış yüksek lisans tezi, ODTÜ
 • Tsai, C. C. & Chou, C. (2002). Diagnosing students’ alternative conceptions in science. Journal of Computer Assisted Learning, 18, 157-165.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here