“Kardeşçe dönen” kara delikler

0
1746
Bilim insanları birbirlerinin etrafında normalin 100 katı hızla dönen iki dev kara delik tespit etti.
229671.jpg - 48.87 KB


Normalden 100 kat hızlı dönen kara delikler, birbirlerinden yeterince uzakta olduğu için uzay-zamanda bükülme yaratmıyor. Maddeleri kütleçekim gücüyle emen kara delikler, ışığı da emerek bilimkurgu filmlerine konu olan ‘uzay-zamanda bükülme’ denen fenomeni yaratıyor. Yapılan gözlem, iki kara deliğin birbirlerine girmeden dönmeyi başarmasının da mümkün olduğunu gösteriyor.

İki galaksi birleştiğinde, barındırdıkları kara deliklerin de, ortaya çıkan çıkan dev galaksinin merkezinde yer aldığı düşünülüyor. Merkezde toplanan kara delikler, daha sonra birbirlerinin etrafında dönmeye başlıyor ve en sonunda da birleşiyorlar.

150 MİLYON GÜNEŞ KÜTLESİNDE
University of New Mexico-Albuquerque profesörü Cristina Rodriguez’in bulduğu çiftli kara delikler birbirlerinden 24 ışık yılı uzaklıkta duruyor. Toplam kütleleri 150 milyon Güneş büyüklüğünde olan kara delikler, Dünya’dan 470 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

İki kara deliğin birbirlerine girmeden bir çift oluşturmasının evrende oldukça seyrek rastlanır bir durum. Daha önce 3 bin ışık yılı uzaklıkta ve 28 bin ışık yılı uzaklıkta birer çiftli kara delik sistemi tespit edilmişti.

Gözlem, Havai’den Karayipler’e kadar 10’dan fazla teleskobu birleştiren Very Long Baseline Array gözlem aracıyla yapıldı.

Kaynak: NewScientist.com

www.ntvmsnbc.com
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here