Karanlık uydunun fotoğrafları

0
1395

 

1997 yılında uzaya fırlatılan Cassini-Huygens uzay aracı Satürn’ün dış tarafındaki en büyük uydusu Phöbe etrafındaki uçuşunu başarıyla tamamlayarak karanlık uydunun ilk fotoğraflarını çekti.


ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracının gönderdiği Satürn’ün sadece 220 kilometre ötesindeki Phöbe uydusuna ait fotoğrafları yayınladı.

Cassini-Huygens, Phöbe’nin 1981’de Voyager uydusuyla çekilen fotoğraflarından bin kat daha iyi resimlerini çekti.

Cassini’nin topladığı verilerin, 220 kilometre çapındaki Phoebe’nin iç yapısı, bileşimi ve geçmişiyle ilgili önemli ipuçları vermesi bekleniyor. Uzay aracındaki radar sayesinde Phoebe’nin yapısında buz ve kaya olup olmadığı anlaşılmaya çalışılacak.

‘Aksi gezegen’ güneş ışığını emiyor!

Aldığı güneş ışığının sadece yüzde 6’sını yansıttığı için karanlık uydu olarak bilinen Phoebe, diğer yakın ve büyük uydularının aksine Satürn’ün yörüngesinde aksi istikamette dolaşıyor.

Bazı bilim adamları karanlık yapısı ve ters yörüngesi nedeniyle Phoebe’nin Güneş Sistemi dışından gelen bir nesne (Centaur) olup olmadığını sorguluyor.
Cassini uzay aracı, 16 haziranda yörünge düzeltme işlemi yaptıktan sonra ay sonunda Satürn’ün yörüngesine girecek.

1997’de fırlatıldıktan sonra yaklaşık 3.5 milyar kilometre yol kateden Cassini, Satürn’ün yörüngesine girebilmek için manevraya başlayacak.

Hız kesmek için ana motorunu çalıştıracak olan araç, Satürn’ün çekim alanına kendini bırakacak ve gezegenin G ve F adlı halkalarının arasından geçecek.

Cassini, 3 milyar dolara mal olacak dört yıllık görevi süresince Satürn’ün bilinen 31 uydusunun yakınlarından geçecek, hem Satürn’ü, hem de uydularını inceleyecek.

Çarpışma ihtimali var!

Uzay aracının yörüngeye girişi bazı tehlikeler içerse de, imdat motorlarının varlığı bu tehlikeleri asgariye indirmiş gözüküyor.

Uzmanlar, buna rağmen yörüngedeki bazı parçaların uzay aracına çarparak zarar verebileceğine işaret ediyor.

Titan’la bir ilk gerçekleşebilir

Satürn’ün en büyük uydusu Titan, bu projenin en önemli kısmını oluşturuyor. Cassini, 25 aralıkta Huygens sondasını Titan’a yollayacak ve Huygens, 14 ocak 2005’te başka bir gezegenin doğal uydusuna inen ilk araç olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here