Karadeliğin dinamiği, sabun köpüğü dinamiği gibi

0
1380

1584051.jpg - 7.43 KB 

Mississippi Üniversitesi’nden iki araştırmacı karadeliklerdeki dinamiğin sabun köpüğü baloncuklarının dinamiğiyle karşılaştırılabileceğine inanıyorlar.

Vitor Cardoso ve Oscar Dias, karadelikteki eylem ufkunun hidrodinamik bir modelle açıklanabileceğini gösterdiler. Buna göre karadeliğin, "gerilim altında bulunan diyafram" olarak açıklanan kenarı, sabun köpüğü zarının yüzey gerilimiyle gerilmesini andırmakta.

İki bilim adamı teorik çalışmalarında, hızlı dönen karadeliklerdeki sebatsızlıkların, gerilim altında bulunan diyaframlarla açıklanabileceğini söylüyorlar. Hatta puro biçiminde gerilen karadelikler bile aynı şekilde açıklanabiliyor diyor araştırmacılar.

Cardoso’ya göre bu şekilde Einstein’ın görelilik teorisindeki denklemlerin etkileri, hidrodinamik modellerin yardımıyla biçimlendirilebilir.

En iyi örnek yüksek yüzey gerilimi altında bulunan sabun köpükleri diyen araştırmacılar, laboratuvarda sabun köpükleri üzerine yapılan araştırmaların karadeliklere aktarılabileceğini söylüyorlar.

Madde veya ışık bir karadeliğin eylem ufkuna girdiğinde, muazzam kütle çekimi yüzünden buradan asla kaçamıyor.

Fakat bilim adamları, bu şekilde yok olan bilgilerin "Hawking ışıması" olarak bilinen buharlaşmayla geri kazanılabileceğini düşünüyorlar. Bu nedenle de eylem ufkunun dinamiğiyle ilgili basit modellerle çok ilgililer.

www.hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here