Kaktüs, Gerçekten Radyasyonu Emiyor Mu?

1
3298
kaktüs radyasyonu emiyor mu

Yıllarca kaktüs bitkisinin radyasyonu emdiğine dair haberler okuduk / duyduk. Bir dönem hakkında pek bilgi verilmese de 2011 yılında Japonya’da meydana gelen felaket sonrasında kaktüs, tekrar sahnelere dönerek adını duyurmaya başladı. Peki, gerçekten kaktüs radyasyonu emiyor mu? Bu denli zararlı etkileri olan radyasyonun, bir bitki tarafından filtre edilmesi ya da hapsedilmesi mümkün mü? Sizler için bu sorunun cevabını araştırmaya çalıştık.

Kaktüs Radyasyon Üzerinde Etkili Mi?

Uzun yıllar ülkelerin gündemini meşgul eden ve neredeyse 20 yıllık periyotlarda, gerçekleşen felaketlerle birlikte yeniden gündeme gelen radyasyon etkileri, korunma yolları üzerine pek çok araştırmaya konu oldu. Ancak tüm çalışmalara rağmen hiç birinin bir kaktüs bitkisi kadar dikkat çekmediğini görüyoruz. Son dönemde satışlarında yine patlama yapan kaktüs, pek çoğumuz tarafından sevilmese de önemli faydaları olan bir bitkidir.

Kaktüs bitkisi bir anlamda su deposu olan bir yapıya sahip olup zor şartlarda dahi canlılığını devam ettirebiliyor. Ayrıca tıbbi alanda peyotl ismi verilen bir etken madde ile ilaç yapımında da kullanılıyor. Ancak radyasyon üzerinde ki etkileri 2009 yalnızca söylentiden ibaret gibi görünüyor. 2009 yılında bir lise öğrencisi tarafından TUBİTAK’a sunulan araştırma konusunda kaktüs bitkisinin radyasyon etkilerini azaltmak amacıyla, farklı elektronik cihazlar olan bir ortamda bir ay bekletildiği ve ilginç sonuçların elde edildiği görülüyor.

Araştırma sonuçlarına göre kaktüs bitkisi etüv’de 105 derecede kurutulduktan sonra, külleri alfa – beta cihaz detektörlerine konulmuş ve 600 dakika gibi bir süre içerisinde radyasyon oranı ölçülmüş. Ölçümler hem radyasyona maruz bırakılan hem de kontrol olan bitkiler üzerinde gerçekleştirilmiş. Sonuçlara göre alfa – beta cihazından yayılan ışınların kaktüs tarafından absorbe edildiği ancak net bir etkinin gözlenemediği görülüyor.

Kaktüs Üzerine Geniş Çaplı Bir Araştırma Mevcut Değil

Yukarıda da söylediğimiz gibi hakkında pek çok söylenti olsa da kaktüs bitkisinin radyasyonu emdiği yönünde bilimsel bir çalışma yapılmamış durumda. Üstelik pek çok bilim insanı da kaktüsün radyasyonu emmesi üzerine bir bilgi almadıklarını söylemekte. Sonuç itibariyle bugün ki veriler ışığında kaktüsün radyasyonu emdiği haberleri yalnızca söylentiden ibaret gibi görünüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here