Jüpiter’de İkinci Bir Benek

0
1350

Amerikalı bilim adamları, gaz devi Jüpiter’in yüzeyinde ikinci bir kızıl beneğin büyümekte olduğunu tespit ettiler.

Jupiter.jpg - 9.33 KB


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gökbilimcileri, Jüpiter’in yüzeyindeki ”Büyük Kızıl Benek”in yanı sıra oluşmakta olan ikinci kızıl beneğe ”Küçük Kızıl” adını verdiler.

Her iki kızıl beneğin de Jüpiter’in bulut katmanında müthiş fırtınalara neden olduğunu belirten bilim insanları, ancak hangi karakteristik özelliklerin bu beneklere rengini verdiğini bilmiyorlar. Nasa uzmanları, ”Küçük Kızıl”ın, ”Büyük kızıl Benek”in yarısı kadar büyüklükte olduğunu ve her ikisinin de aynı renkte olduğunu belirttiler.

Aralarında amatör gökbilimcilerin de bulunduğu bilim insanları, 2000’de ilk olarak 3 beyaz küçük nokta olarak tespit edilen, sonra birleşen ve büyüyen beneğin, Kasım 2005’ten Aralık 2005’e kadar yavaşça kahverengiye, son haftalarda da kırmızıya dönüştüğünü kaydettiler.

En az 300 yaşında olduğu tahmin edilen Büyük Kızıl Benek, dünyanın iki katı genişliğinde ve 23 bin km çapında. Donmuş su ve amonyak fırtınalarının hüküm sürdüğü tahmin edilen Jüpiter’in kütlesi, dünyanınkinin 318 katı, hacmiyse 1500 katı.
www.haber7.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here