Japonya 2025’te Ay’a gidecek

0
1340

 

         Japon Uzay Araştırmaları Dairesi’nin tasarım aşamasında olan insanlı uzay gemisinin temsili resmi.

Japonya, 2025 yılında Ay’a ilk insanlı uzay gemisini gönderecek. Sonraki yıllardaki ise hedef, Mars’a yolculuk.

Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi (JAXA) ulusal uzay planını açıkladı. Plan, Ay ve Mars’a insanlı uzay gemisi yollanmasına yaptığı vurgu itibariyle, ABD’nin vizyonu ile benzerlik gösteriyor. Plana göre, 2015 yılından itibaren Ay’a yolculuk ile ilgili çalışmalara başlanacak. Mars’a uçuş ise, 2025’ten sonra bir tarihte yapılacak.


Japonya ilk etapta, iki insansız uzay aracını Ay’a göndererek uydu yörüngesinde manyetik alan deneyleri yapacak. Japonya 2025’ten sonra da Ay’da insanlı uzay istasyonları kurarak, uydu yüzeyinin altında maden araştırmaları yapmayı tasarlıyor.
       Plan, 2025’e kadar ilk 10 yıl uzay robotlarının geliştirilmesi ve insanlı uzay gemilerinin tasarımını öngörüyor. Diğer iddialı projeler arasında, sesin iki katı hızında uçan yolcu uçakları ve sesin 5 katı hıza ulaşacak hidrojen yakıtı kullanan insansız uçak bulunuyor.

       
       
AVRUPA VE ABD İLE YARIŞ
       Asya’nın en gelişmiş uzay teknolojilerine sahip olsa da Japonya, ticari uydu sistemleri itibariyle henüz Avrupa’nın gerisinde. Japonya ayrıca, Ekim 2003’te uzaya ilk insanlı uçuşunu gerçekleştiren Çin ile de bir prestij yarışına girdi. Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi’nin yıllık 2.6 milyar dolarlık bütçesi, NASA’nın 16.2 milyar dolarlık bütçesinin yanında güdük kalıyor. Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi Başkanı Keiji Taçikava, insanlı uzay uçuşunun maliyetinin henüz belli olmadığını, bunun 10 yıl sonra açığa kavuşacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here