Japonlardan insansı robot

0
1112

274747.jpg - 13.86 KB

Japon araştırmacılar, söz ve hareketlerle iletişim kurabilen insansı bir robot yaptı.

Japonya Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri Enstitüsünden mühendisler, “karşıdaki kişiye bir mesaj iletmek için gerekli olan bazı kelimeleri uygun hareketlerle söyleyebilen insanı bir robot yapmayı başardıklarını” belirttiler.

Başka robotların konuşurken hareket ettiği ancak çıkardığı kelimeler ve hareketler arasındaki bağlantının önceden tasarlandığı ve her zaman anlamlı olmadığı göz önüne alındığında dünyada ilk kez bir makineye anlaşılır ve mantıklı bir şekilde kendini ifade etmek için birbiriyle uyumlu söz söyleme ve hareket etme yeteneği sağlayan bir mekanizma tasarlanmış oldu.

Japonya Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü, devletin desteklediği çok sayıda Japon şirketi gibi robotları yaşlı ve küçük çocuklarla ilgilenmenin bir yolu olarak görüyor.

274749.jpg - 34.01 KB

Söz ve hareketlere göre iletişim kurabilen insansı robotu yapan araştırmacılar, toplumun yaşlandığını ve sosyal hayata katkıda bulunacak robotların tasarlanmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Bu nedenle insansı robotun iletişiminin insanın diyaloğuna mümkün olduğunca çok yaklaşması gerektiğini” vurguladı.

Araştırmacılar, küçük çocukların, tamamen düzensiz şekilde hareket eden ya da aptalca konuşan bir robotu taklit ederek kötü alışkanlıklar edinmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here