Işınlanma, Dolanıklık ve Kuantum Işınlanma

0
2887

Bir önceki yazımızda ışınlanma teknolojisine ilişkin bazı bilgiler sunmuştuk. Işınlanma teknolojisinde nerede olduğumuz ve ışınlanmanın önünde ki en büyük engel olan “Belirsizlik İlkesinin” bu teknolojiye ne tür etkileri olduğu hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Bu yazımızda ise bir fantezi haline gelen, dizi ve filmlere sıklıkla konu olan insan ışınlamanın mümkün olup olmadığı hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

İnsan Işınlama Gerçek Olabilir Mi?

Bir yıldız gemisini ışınlamak ya da bir insanı yıldız gemisinden alarak Dünya’da belirli bir konuma aktarmak arasında önemli farklılıklar bulunuyor. Yıldız gemimizde yer alan kaptanımızı ışıktan hızlı bir biçimde Dünya’ya ışınlamamız imkansız görünüyor. Işınlanma sırasında kaptanın vücudundaki enformasyonun belirlenen gezegene ışınlanması gerekiyor. Fakat insan vücudundaki atomların kuantum durumunu aktarmanın yolu bunu ışık hızında yollamaktan geçiyor.

Kuantum dolaşıklık kavramı ise burada devreye girerek iki parçacık arasında bir bağ kurulmasını sağlıyor. Fakat bu durum, diğer parçacığın etkilenmesine izin vermiyor. Kuantum fiziği açısından insan vücudunun ışınlanmasını incelediğimizde bunun büyük bir veri yığınından ibaret olduğunu görebiliriz. İnsanın beyin haritası, beyin dalgaları, anıları, kişiliği ya da DNA’sı ve vücudundaki atomların konumu büyük bir veri kümesi oluşturuyor. Bu nedenle insan vücudunun içerdiği verileri Dünya’daki diğer atomlara kopyalamak yani ışınlamak aslında kaptanın bir kopyasını oluşturmak anlamına geliyor.

Heisenberg’in belirsizlik ilkesine göre parçacığın konumu ve hızını yüzde yüz olarak bilmemizin bir yolu bulunmuyor. Bu nedenle kuantum fiziğine göre mükemmel bir kopya yaratmamız yani klonlamayı kusursuz hale getirmemiz imkansız. Termodinamik yasaları açısından baktığımızda yine aynı sonuç ile karşılaştığımız görebiliriz. Kusursuz bir klon yaratmak Evren’deki toplam enerji miktarının artışına neden olacağı için enerjinin korunumu yasasını ihlal edecektir. Aksi durumda ise kusursuz bir kopya yerine kusurlu bir klon yaratmak ise Dünya’da kişinin pek çok kopyasının dolaşmasına neden olacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar

(1) http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation

(2) Popular Science 2014 – 11

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here