İnsan derisi veri iletim ağı olacak

0
1733

 

        

Japon NTT firması, vücutta doğal olarak bulunan elektrik yükünü, deri üzerinden veri iletim sistemine dönüştüren RedTacton adlı bir teknoloji geliştirdi.

Japon NTT firmasının geliştirdiği RedTacton teknolojisi insan vücudunun, deri üzerinden 2Mbps hızında veri aktarımı sağlamasını mümkün kılacak. Şirket gelecekte kimi bağlantıların insan vücudu üzerinden kablosuz bağlantı gibi yapılacağını vurguluyor. Örneğin, yanak yanağa dans ederken müzik dosyalarının değiş tokuşu veya öpüşerek telefon numarası değişimi olası hale gelecek. DERİYE 20 CM UZAKLIK YETERLİ
       Deriyle doğrudan temas gerektiren vericiye ihtiyaç duymayan RedTacton, elektronik cihazlara yerleştirilecek, cepte veya çantada taşınacak. RedTacton, insan vücudunda doğal olarak ortaya çıkan anlık elektrik alanından faydalanıyor. Elektronik cihazlara takılan bir verici, insan vücudundaki bu alanı bir genişbant bağlantı gibi kullanacak ve vücuda 20 cm uzaklıktan veri transferini olanaklı kılacak.
       
İNSAN ALANI AĞŞEBEKESİ
       RedTacton geliştiricileri insan vücudunun hızlı veri iletiminde kullanılmasını (Human Area Networking) İnsan Alanı Ağşebekesi teknolojisi olarak tanımlıyor. RedTacton, insan derisinde bir elektrik salınım alanı oluşturuyor.

       İnsan vücudu RedTacton vericisi ile irtibata geçtiğinde, vücut üzerinde ileti yolu oluşuyor. İletim vücudun birçok organı ile yapılabiliyor; eller, parmaklar, kollar, ayaklar, bacaklar ve yüz veri iletir hale geliyor. Veri iletimi ayakkabı ve giysilerden de etkilenmiyor.
       
DERİ ÜZERİNDE 10 MBPS
       RedTacton insan vücudu üzerinde 10 Mbps’lik bir veri iletimine olanak sağlıyor. RedTacton vericisi insan vücudu üzerinde bir elektrik alanı yaratıyor. RedTacton alıcısı ise, vericiden gelen sinyalleri insan vücuduna yayılan elektrik alan üzerinden hissedebiliyor ve bunları kaydediyor. Sistem, elektro-optik kristalin optik özelliklerinin, elektrik alandaki değişimlere göre farklılık göstermesi ilkesine dayanıyor. RedTacton, elektro-optik kristalin optik özelliklerdeki değişimleri kaydediyor ve bu sonuçları optik alıcıda elektrik sinyallerine dönüştürüyor.
       
FOTONİK ELEKTRİK SENSÖRÜ
       İnsanda bulunan doğal elektrik yükü, normal şartlarda toprağa karışıyor. Söz konusu elektrik son derece düşük ve düzensiz kaldığı için hissedilmiyor. NTT tarafından geliştirilen fotonik elektrik sensörü, insan vücudundaki elektrik gibi düşük güçteki alanları tespit edebiliyor. Şirket, teknolojinin halen deneme aşamasında olduğunu, çeşitli prototip cihazların üretildiğini ve ticari kullanıma geçileceğini duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here