İngiltere’den karamsar 35 yıl raporu

0
1338

Elektronik Darbe silahlarıyla tüm haberleşme altyapısı yol edilebilecek. Nötron silahları etnik temizlik için kullanılabilecek. Teröristler, beyinlerindeki çiplerle kalabalıkları yönlendirebilecek.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı “gelecek 30 yılda dünyanın nasıl bir hale geleceğini anlatan” rapor karamsar bir tablo çiziyor. Rapora göre 2035’e kadar sadece yaşayan canlıları hedef alan nötron silahlarıyla etnik temizlik yapabilecek, bütün haberleşme sistemlerini bir anda çökertebilecek ve insansız kullanılabilecek silahlar üretilecek. Dünyanın nüfusu 8 buçuk milyara ulaşacak ve iklim değişiklikleri minyatür bir buzul çağına yol açacak. Üstelik raporu hazırlayan ekibe göre bunlar basit birer tahmin değil bilimsel olasılıklar.

Gelecek 35 yılın stratejik tablosunu çizen İngiliz Savunma Bakanlığı’nın raporu insanoğlunu daha karanlık bir geleceğin beklediğini öngörüyor.

“Elektronik Darbe” silahlarıyla tüm haberleşme altyapısı yol edilebilecek
Geleceğin silahlarına bir bölüm ayıran rapora göre, “elektronik darbe” silahları ile bütün bir şehrin haberleşme altyapısını tamamen yerle bir etmek mümkün olacak.

Nötron silahları etnik temizlik için kullanılabilecek
Sadece canlı organizmaları hedef alan nötron silahlarının geliştirilmesiyle ırklara yönelik etnik temizlik olasılığı artacak. İnsansız kullanılabilen silah platformları, daha öldürücü saldırılara yol açacak, kimyasal, biyolojik ve nükleer silahların kullanımı da artacak.

Teröristler, beyinlerindeki çiplerle kalabalıkları yönlendirebilecek
Gelişen teknoloji, teroristlerin kabiliyetlerini de artıracak. Beyne yerleştirilen bilgi çipleri sayesinde, kalabalıkları adeta hipnotize edebilecek olan teroristler, güvenlik güçlerini şaşırtacak hızlı eylemlere imza atacak.

Dünya nüfusu 8.5 milyara ulaşacak, % 98’i az gelişmiş ülkelerde yaşayacak

Dünya nüfusu da artmaya devam edecek. Birkaç yıl içinde dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor olacak. Dengesiz göç, sosyal sorunları da beraberinde getirecek. 30 yıl içinde 8 buçuk milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun yüzde 98’i daha az gelişmiş ülkelerde toplanacak. Sancılı Ortadoğu’nun nüfusu ise yüzde 132 artacak.

İran ekonomik gücü ile yıldızı parlayan ülkelerden olacak
Radikal islamcı teroristler eylemlerini siyasi düzeye taşırken, Batı ile İslam dünyası arasındaki uçurum da değişmeden kalacak. Öngörülere göre, İran ekonomik gücü ve enerji reservleriyle gelecek 30 yılın parlayan yıldızlarından olacak.

İklim değişikliği minyatür buzul çağına zemin hazırlayacak
Küresel ısınma sonucu buzulların erimesiyle, Kuzey Atlantik’teki sıcak su akıntılarının etkisi azalacak. Bu da okyanus sıcaklığını düşürerek minyatür buzul çağı olarak adlandırılan 17. ve 18. yüzyıl değerlerine dönüşe yol açacak.

ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here