İlk kez bir gezegenin oluşumu gözlendi

0
1262

Bilim adamları, evrende ilk kez bir gezegenin oluşum sürecini gözlemledi.

yildiz0504h.jpg - 5.00 KB

Gezegenin çevreye yaydığı radyasyon şeklini ve yapısını ortaya koyuyor


ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları, NASA‘nın uzay teleskopu Spitzer’ın sağladığı verilere dayanarak bir araştırma yaptı.
 
Bilim adamları çalışmaları sonucunda, dünyadan 13 bin ışık yılı uzaklıkta ve 100 bin yıl önce patlayan bir yıldızın yörüngesinde yeni bir gezegen oluşumu gözlemledi.
 
Sırlar ortaya çıktı
 
Nature dergisinde yer alan makaleye göre, gözlem sonucunda, gezegenlerin nasıl ortaya çıktığına ilişkin çok sayıda sır da aydınlanmış oldu.
 
Yıldızın patlamasıyla ortaya çıkan süpernova içerisinde yeniden şekillenen genç yıldızın (pulsar) yörüngesinde, ileride gezegene dönüşecek olan ve bir girdap şeklindeki toz ve gaz diski belirlendi.
 
Radyasyonla gözleniyor
 
Yıldız patlamasının uzaya saçtığı ve metal ağırlıklı toz ve gaz kalıntılarının, yörüngede yeniden toplanmasıyla ortaya çıkan disk, Spitzer’la doğrudan görülemiyor. Ancak çevreye yaydığı radyasyondan, şekli ve yapısı anlaşılabiliyor.
 
Gezegenlerin, yıldız patlamasıyla ortaya çıkan gaz ve tozların, yıldız yörüngesinde yeniden bir araya gelmesinden oluştuğu daha önce de biliniyordu ancak bu durum ilk kez bir gözlemle kanıtlanmış oldu.

www.cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here