Hubble’ın ömrü uzatılacak

0
2072
NASA, 16 yıldır astoromların en önemli gözlem cihazı olan Hubble Uzay Teleskobu’nun tamiri için astronotların uzaya gönderilmesine karar verdi.

NASA Başkanı Mike Griffin’in kararı dünya çapında astronomlara güzel bir yılbaşı hediyesi oldu. Daha önce NASA, halen bilim dünyasının en önemli teleskobu olan Huble’ı 2013’te kaldıracağını açıklamıştı. Ancak Griffin, Hubble’ın tamir edilerek bilime hizmet etmesinden yana tavır aldı. Böylece NASA, Mayıs 2008’te Discovery uzay mekiğini Hubble’a gönderecek ve astronotlar bir uzay yürüyüşü yaparak, teleskobu tamir edecek. Tamirin maliyeti yaklaşık 1 milyar dolar olacak.

Önceki NASA Başkanı Sean O’Keefe, Columbia faciasından dolayı Hubble’e yapılacak insanlı uçuşu askıya almıştı. Ancak Griffin, farklı bir duruş sergiledi ve Hubble’a insanlı uçuş yapılarak teleskobun uzay yürüyüşüyle tamir edilmesine yeşil ışık yaktı. NASA, Dünya’dan 450 km yükseklikte yörüngede bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na 14 insanlı uçuş daha yapacak. Hubble uçuşu NASA’nın 15’inci mekik görevi olacak.

HUBBLE’A YENİ ARAÇLAR TAKILACAK
Hubble’a giden astronotlar teleskoba iki yeni kamera ekleyecek, eskiyen bataryaları değiştirecek, yeni sensörler ve evrenin oluşmunu inceleyecek bir tayfölçer monte edecek. Griffin, Hubble’da uzay yürüyüşünü yapacak astronotları da açıkladı; Scott Altman, John Grunsfeld ve Michael Massimino. Astronotlar Greg Johnson, Andrew Feustel, Mike Good ve Megan McArthur ise mekikte bekleyecek.

HUBBLE EVRENİN BAŞLANGICINI GÖZLEMLEMİŞTİ
Tamir sayesinde Hubble’ın ömrü en az 2013’e kadar uzatılacak, NASA aynı yıl çok daha gelişmiş bir gözlem aracı olan James Webb Uzay Teleskobu’nu yörüngeye oturtacak. Hubble Uzay Teleskobu adını, Big Bang fikrini ilk ortaya atan astronom Edwin Hubble’dan alıyor.

hubble.bmp - 92.08 KB
Edwin Hublble (1889-1953), Samanyolu’nun ötesindeki galaksileri gözlemleyerek, Doppler etkisinin evrenin genişlemesini sağladığını savunan ilk astronom olmuştu.

Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılında yörüngeye oturtulduğundan bu yana evrenin en güzel fotoğraflarını çekmiş, süpernovalar ve galaksilerle ilgili bilgiler edinmiş, uzayla ilgili bilgi dağarcığının gelişmesine katkısı olmuştu. Hubble, evrenin 12 milyar yıl önceki halini gözlemlemiş, kara delikler keşfetmiş, evrenin genişlediğine dair kanıtlar elde etmişti. Teleskop, ayrıca evrenin büyük bölümünü oluşturduğu düşünülen ‘kara maddenin’ varlığını teyit etmişti. Hubble, Samanyolu Galaksisi’nde güneş sistemlerinin oluşum sürecinin devam ettiğini gözler önüne serdi. Hubble’ın kontrolünü ABD’nin Maryland eyaletindeki Goddard Uzay Üssü yürütüyor.

www.ntvmsnbc.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here