Hubble’ın tamir şansı kalmadı

0
1472

Gelecek planlarına Ay ve Mars’a insan gönderilmesini alan NASA, gökyüzünün emektar teleskobu Hubble’ı tamir edemeyecek. Başkan Bush’un artırdığı kurum bütçesi Hubble’ı kurtarmaya yetmiyor.

NASA’nın öngörülen 16.45 milyar dolarlık bütçesindeki 93 milyon dolarlık artış Hubble’ın güvenli bir şekilde Dünya’ya dönmesine aktarılacak. Uzaya gönderilecek 75 milyon dolar değerindeki kamikaze robot, Hubble’ı yörüngesinden çıkararak okyanusa inmesini sağlayacak. Hubble’ın kurtarılmasına yönelik ortaya atılan robot tamirici önerileri ise, ‘kaynak yetersizliği’ gerekçesiyle geri çevrildi.

Başkan Bush’un danışmanları Hubble’ın tamirini uzay teleskobunun miyadını doldurduğu gerekçesiyle reddediyor. Hubble’ın kurtarılmasını savunan bilim adamları ise, tamiratın uzay teleskobunun görevini bir süre daha sürdürmesini sağlayacağını vurguluyor. Hubble’ın okyanusa indirilmesi kararı astronomi dünyasında ciddi bir tepkiyle karşılaşacak. 
 NASA’nın yeni bütçesinde 9.6 milyar dolar bilim araştırmalarına, 6.7 milyar dolar teknik donanıma, ve 1.85 milyar dolar da Uluslararası Uzay İstasyonu’na ayrılacak.

NASA’nın takvimden çıkarılan projeleri arasında Jüpiter’in uydularına gönderilecek JIMO uzay aracı da bulunuyor. JIMO (Jupiter Icy Moons Orbiter) Jüpiter’in uydularına giderek, bunlara teker teker uzay robotları bırakacaktı. JIMO projesi, Cassini’nin Titan’a bıraktığı Huygens’in daha gelişmiş modellerinin tüm Jüpiter uydularına indirilmesini öngörüyordu. Nükleer enerji ile çalışması planlanan JIMO, 2015’te fırlatılacaktı.

Başkan Bush, NASA’nın 2020 yılına kadar Mars ve Ay’a insanlı uçuşlar yapmasını öngörüyor. Bilim dünyasının uzun süre lobi faaliyeti yürütmesine karşın kurtaramadığı Hubble’ın yerini, 2013’te çok daha gelişmiş uzay teleskobu alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here