Holografik diskler ufukta göründü

0
1141

Holografik alanda yapılan çalışmalar sayesinde gelecekte 1 terabyte’lık veri içeren diskler mümkün olacak. Bir sunucu dolusu veri, 1 Gbps hızında tek bir optik diske yazılabilecek.

Holographic Versatile Disc (HVD) Alliance adlı konsorsiyumun çalışmalarını yaptığı HVD’ler 200’den fazla DVD içeriğini bir diske sığdırabilecek. Böylece, onlarca filmden oluşan film kolleksiyonları tek diske girecek.


GELECEK KUŞAĞIN GELECEĞİ
       Uzmanlara göre HVD, henüz piyasaya çıkmamış olan Blu-ray veya HD DVD’nin yerini alacak. Sony’nin geliştirdiği Blu-ray 50 GB’ye kadar veri depolayabilirken, piyasadaki DVD’ler 4.7 GB veri alıyor. Konsorsiyum ilk etapta daha düşük verileme kapasitesine sahip diskleri üretmeyi planlıyor. İlk aşamada 100 GB’lik ve 200 GB’lik kayıt yapılabilen diskleri üretecek.
       
JAPON PAZARINA YÖNELİK
       Konu veri depolama ve eğlenceye gelince Japonya, diğer ülkelerden daha şanslı bir pazar. Japon şirketleri yeni ürünlerini ilk önce son derece hareketli bir pazar olan Japonya’da satışa çıkarıyor. Sony geçen yıl 1 terabyte hacminde veri depolayabilen bir ev sunucusunu piyasaya çıkarmıştı. Televizyona bağlanan cihaz 6 ayrı kanaldaki tüm programları 6 gün boyunca kaydedebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here