Himalayalar nasıl oluştu?

0
1748

İnce Hint plakasının Avrupa-Asya plakasına yüksek hızla çarptığı düşünülüyor…

Bilim adamları, diğer kıta plakalarından daha ince olan Hint plakasının, 50 milyon yıl önce Himalayalar ve Tibet’in oluşmasına yol açan Avrupa-Asya plakasına çarpmasında, hızının da diğer plakalara göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Hindistan’ın Haydarabad kentindeki Ulusal Jeofizik Araştırmaları Enstitüsü ile Alman araştırmacıların ortak çalışmasında, Afrika, Antarktika, Avustralya ve Hindistan arasında 140 milyon yıl önce bulunan eski Gondwana süper kıtasından kopan Hint plakasının Avrupa-Asya plakasına yılda 18 ila 20 cm hızla yol aldığı belirlendi.

Hint enstitüsünden Prakash Kumar’ın hesaplamalarına göre, Hint plakasının hızı, yılda 2 ila 4 cm ilerleyen Avustralya ve Afrika plakalarına oranla 5 ila 10 kat yüksekti.

Almanya’nın Potsdam kentindeki araştırma merkezi GeoForschungsZentrum’dan Rainer Kind de “Bu çarpışma sayesinde, 8844 metre yüksekliğindeki Everest’in bulunduğu Dünya’nın en büyük dağ zinciri Himalayalar oluştu” dedi.

Bilim adamları, Hint plakasının Yerküre’nin mantosundan gelen aşırı sıcak kayaların yükselmesinin etkisiyle kalınlığını 250 kilometreden 100 kilometreye düşürerek, hızını artırmış olabileceğini düşünüyorlar.
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here