Hidrojen enerjili araba yarışı

0
1773

TÜBİTAK tarafından organize edilen hidrojen enerjili araba yarışına (Hidromobil) katılacak ekipler, sıralama turu ve serbest antrenman için Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) piste çıktı.

TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nin, Türkiye’de güneş ve hidrojen enerjisi konusunda halkı bilinçlendirmek ve bu teknolojilere ilgiyi artırmak için ilk kez düzenlediği Hidromobil yarışlarına katılan araçlar yarın yapılacak yarı final ve pazar günü yapılacak finaldeki sıra numaralarını belirlemek için AKM’deki pistte 10 dakika süren sıralama turuna çıktılar.
 
Yarış programı
 
Dün sıralama turlarını tamamlayan ve bugün serbest antrenmanlarına devam eden Formula-G’ye katılacak güneş arabalarının yarı finali ise yarın saat 11.30’da başlayacak ve iki seans halinde gerçekleştirilecek.
 
Bugün sıralama turlarını tamamlayan Hidromobil’e katılacak araçların yarı finali de yarın 15.30’da başlayacak ve 17.45’e kadar sürecek.
 
28 Temmuz Cumartesi günü yarı finalde elenen 25 Hidromobil aracı, saat 11.00’de 1.5 saat sürecek Hidromobil Anok Kupası için yarışacak.
 
Aynı gün yarı finalde elenen 12 Formula-G aracı ise saat 14.00’de yine 1.5 saat sürecek Formula-G Anok Kupası için piste çıkacak.
 
Her iki kategorideki yarışların finalleri ise 29 Temmuz’da yapılacak.
 
Bu yılki Formula-G’ye 32 üniversiteyi temsilen 39 ekip, kendilerinin tasarlayıp geliştirdikleri 40’ın üzerinde güneş arabası ile, Hidromobil yarışlarına ise 15 üniversiteden 20 ekip, hidrojen enerjisi ile çalışan kendi tasarımları 20 araba ile katılacak.

Kaynak:CT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here