Hayat 3,416 milyar yıl önce başlamış

0
1629

 

Yeryüzünde ilk canlılar ne zaman ortaya çıktı sorusuna cevap arayan bilim adamları yeni bulgulara ulaştı. ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden iki bilim adamına göre yeryüzünde ilk canlılar 3 milyar 416 milyon yıl önce ortaya çıktı


Stanford Üniversitesi bilim adamları Michael Tice ve Donald Lowe, Güney Afrika’daki ‘Buck Reef Chert’ mercan resifinden aldıkları numuneleri, 3,416 milyar yıl önesine tarihledi ve mikrobik düzeydeki hayatın başlangıcının, tartışma götürmeyecek şekilde o zaman başladığını kaydetti.

Uzmanlar, resifin klasik çökelti katmanlarından oluştuğunu ve karbon içeren maddenin büyük kısmının kaynağının, fotosentez yapan organizmalar olduğunu gösterdi ve yeryüzünde yaşamın tarihine ilişkin tartışmanın son bulması gerektiğini açıkladı.

Mineral şüphesi

Hayatın başlangıcını 3.4 milyar yıl öncesine götüren teori, bazı araştırmacılar tarafından şüpheli görülüyordu. Teoriye itiraz eden bilim adamları, öne sürülen fosil elementlerinin, sıcak su kaynaklarından çıkan mineraller olabileceğini söylüyordu.

Tice ve Lowe’nin araştırması, ‘prekambriyan’ dönemin başlarında fotosentez yapan organizmalar bulunduğunu, ‘kayaçlardaki organik maddenin kökeninin hidrotermal değil biyolojik olduğunu’ gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here