Gustav Robert Kirchhoff

0
2137

Doğum 12 Mart 1824 Königsberg Prusya [ Şimdi Kaliningrad, Rusya ]
Ölüm 17 Ekim 1887 , Berlin Almanya

Robert Bunsen adlı Kimyagerle birlikte Spektrum Analizi teorisini ortaya koyan Alman kimyagerdir.Bu teori ile daha sonra Güneşin yapısını ve davranışlarını açıklamak için çalışmalarda bulunmuştur.

Kirchhoff 1845 yılında Kirchhoff’un Kanunları adı altındaki çalışmalarını açıklamıştır. Bu kanunlarla akım , voltaj ve elektriksel ağların direnç hesaplamaları yapılabilmektedir. Alman fizikçi George Simon Ohm’un çalışmalırını bir adım daha ileriye taşımış ve elektriksel akımın üç boyutlu analizini yapmıştır. Daha sonraki çalışmaları ışık hızındaki bir iletkenden geçen akım üzerine olmuştur.

1847 de Berlin Üniversitesinde Privatdozen ( maaşsız ders veren) olmuştur. Üç sene sonrada Breslau Üniversitesi tarafından sıra dışı fizik profesörü olarak kabul edilmiştir. Heidelberg üniversitesi 1854 te Kirchoff’a Fizik Profesörü ünvanını vermiştir ve yine burada  Spektrum Analizi Teorisini birlikte bulduğu Bunsen ile tanışmıştır. İkilinin çalışmalarına göre her element belirli bir sıcaklık altında renkli bir ışık yaymaya başlar. Bu ışık element için karakteristik olup prizmadan geçirilerek gösterdiği dalga boyu her element için farklılık göstermektedir. Bu yeni araştırma ekipmanı aracılıyla ikili cesium (1860) ve rubidium (1861) elementlerini bulmuştur. Daha sonra Kirchoff bu çalışmalarını Güneş üzerine yoğunlaştırmıştır ve ışığın bir gazdan geçerse gazın onu absorbe edeceğini ve daha sonra gaz ısıtılırsa bu dalga boyunda ışınım yapacağını bulmuştur.
Daha sonra bu ilkeyi Güneş spektrumunun karanlık hatları üzerinde denemiş ve Astronomide yeni bir çağ başlatmıştır. 1875 te Berlin Üniversitesinde Matematiksel Fizik Koltuğuna sahip olmuştur. En ünlü yayınları Vorlesungen über mathematische Physik (4 ciltlik Matematiksel Fizik üzerine Dersler) ve Gesammelte Abhandlungen ( 1882; ilave, 1891; “Toplanmış Raporlar) adlı eserlerdir.

Bu yazıyı ünlü fizikçi hakkında hiçbir Türkçe kaynak bulamadığım için Britanica ansiklopedisinden çevirdim umarım beğenirsiniz.

Gece

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here