Güneş’te Dev Patlama Gözlendi

0
5909

NASA, günlerdir devam eden fırtınalar sonucunda Güneş’te dev bir patlama gözlemledi. Patlama etkisinde Dünya’nın bazı bölgelerinin de etkilediği belirtilirken bu etkiler arasında radyo dalgalarının bloke olduğu söyleniyor. NASA, Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan gözlemlerde dev patlamaya ilişkin bir görsel yayınlandı.

Patlamanın şiddeti X1.8 olarak belirtilirken Cumayı – Cumartesiye bağlayan gece de bazı bölgelerin geçici radyo dalgaları bloke sorunu yaşadığı söylendi. NASA tarafından verilen bilgilerde patlamanın Aktif Bölge 2242 olarak adlandırılan Güneş lekesinde meydana geldiği söyleniyor.

2014’ün Kapanışı – Dev Patlama

ABD Uzay Hava Tahmini Merkezi’nden yapılan açıklamada “aktif bölgenin büyük ve belirsiz olduğu” orta dereceli radyo kesintileri yaşanabileceği ve bir büyük patlama daha olabileceği belirtiliyor. Güneş yüzeyinde X1.8 şiddetinde gerçekleşen patlamadan önce pek çok şiddetli patlama gerçekleşti. Aktif Bölge 2241’de yine hafta içerisinde yaşanan patlamalar M8.7 ve M6.9 olarak ölçülmüştü.

Bilindiği gibi Güneş lekeleri çok büyük güçte manyetik alan faaliyetlerinin gerçekleştiği alan olarak biliniyor. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan X şiddetinde patlama, en şiddetli Güneş olayı olarak tarif ediliyor. Aynı zamanda taç kütle atımı olarak da bilinen patlama uzaya büyük miktarda yüklü parçacığın saçılmasına neden oluyor.

Aktif Bölge ve patlama şiddetine bağlı olarak Güneş yüzeyinde meydana gelen olaylardan kimi zaman Dünya’da etkilenebiliyor. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan patlama nedeniyle Avustralya ve Pasifik’in güneyinin etkilendiği söyleniyor. 11 yıllık periyotlarda tamamlanan döngü sonucunda Güneş üzerinde leke sayısında değişimler meydana gelirken Güneş’in şuanda 24. Döngüde yer aldığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here