Güneş ışığından 10 bin kat yoğun ışın

0
1484

Fransızlar, üçüncü nesil parçacık hızlandırıcısı "senkrotronu" hizmete soktu

Güneş ışığından 10 bin kat yoğun ışın üretme kapasitesine sahip "senkrotron", Devlet Başkanı Jacques Chirac tarafından hizmete sokuldu. Chirac, törende yaptığı konuşmada, "Fransa bugün eşsiz bir aygıta sahip. Bu, 300 metreden büyük muazzam bir tüp. Bunun cihazları milimetrenin binde biri hassasiyetle ayarlandı" dedi.

"Senkrotron" ışımasının, müthiş bir ışık kaynağı olduğuna dikkati çeken Chirac, bu ışının "maddenin kalbinin anlaşılmasını" sağlayabileceğini vurguladı.

"Senkrotron" ışınları, maddeye derinlemesine nüfuz edebiliyor ve mikro-kozmosun özelliklerinin anlaşılmasına imkan veriyor. Dünyada 13’ncü, Fransa’da ise ikincisi inşa edilen "Güneş" adlı "senkrotron"un, dünyanın dört bir yanından yüzlerce araştırmacıyı çekmesi bekleniyor.

Tesiste, tünel içinde muhafazaya alınan 354 m çevre uzunluğuna sahip tüpte, ışık hızına yakın hızda hareket ettirilen elektronlar, muazzam bir enerji biriktiriyor ve ışıma meydana geliyor.

"Senkrotron" ışıması; fizik, kimya, elektronik, tıp, yer ve atmosfer bilimleri, çevre, tarım, kozmetik, eczacılık gibi hayatın çeşitli alanlarında kullanılıyor.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here