Güneş Fırtınası Nedir? Yaklaşan Güneş Fırtınası ve Etkileri

0
8414
solar fırtına

Güneş yüzeyinde 2012 yılında yaşanan şiddetli parıltıdan iki yıl sonra ilk defa büyük bir parıltı meydana geldi. NOAA’deki yetkililere göre Güneş’in tam ortasında gerçekleşen patlamanın Dünya üzerinde güçlü etkiler yaratabileceği söyleniyor.

Güneş Fırtınası ( Solar Fırtına ) Nedir?

Bilindiği gibi daha önce 2012 yılında Güneş yüzeyinde güçlü bir parıltı görülmüş ve resmi kayıtlara geçmişti. İki yıl aradan sonra öncekine göre daha güçlü bir şekilde gerçekleşen parıltı, güneş fırtınası ile Dünya’ya yönelmiş durumda. Güneş fırtınası ya da Solar fırtına, Güneş’te meydana gelen füzyon olayı sonucunda kızıl ve kırmızımsı renkte bir alev oluşturmakta ve bu alev ortalama 15 – 20 bin km yükselerek Güneş fırtınasına dönüşmektedir.

Güneş yüzeyinde ya da merkezinde görülen bu olay ve patlamalara güneş fişekleri adı da verilirken patlama sonucunda açığa çıkan enerji uzay boşluğuna yayılmaktadır. Güneş fırtınalarının bu denli dikkate alınmasının temel nedeni, fırtına içerisinde yer alan katı, sıvı ve gaz halinde ki maddelerin yüksek bir hıza sahip olması ve yaşadığımız gezegen üzerinde jeomanyetik etkiye sahip olmasıdır. Bu olay, gezegeni çevreleyen manyetik alanda dengesizliğin oluşmasına, uydu yayınlarından GPS okumalarına kadar pek çok teknik soruna neden olabilir.

2008 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada güçlü bir fırtınanın yaratacağı etki ile dünya üzerinde milyonlarca dolarlık hasar oluşabileceği öngörülüyor. Son olarak 1994 yılında gerçekleşen patlama, Kanada’da haberleşme uydularının zarar görmesine ve elektrik iletiminin birkaç saat aksamasına neden olmuştur. Benzer bir örnek ile 1859 yılında gerçekleşen ve Carrington Olayı olarak da kayıtlara geçen güneş fırtınası, Dünya’nın manyetosferini vurmuş en güçlü solar fırtınayı oluşturmuştur.

Son Patlama ve Beklenen Etkileri

NOAA yetkilileri Güneş’in merkezinde meydana gelen bir patlamanın, Dünya üzerinde potansiyel etkileri hakkında bazı bilgiler verdi. Amerika saati ile 10 Eylül 18.15’de gözlenen patlamanın iki gün içerisinde Dünya üzerinde etkili olması bekleniyor. Patlamanın olası etkileri arasında GPS uyduları, haberleşme ve radyo sistemlerinin etkilenebileceği söyleniyor.

Fakat merkezi bir açıklamada patlamanın uydu ve radyo istasyonlarında ciddi bir etki yaratmayacağı ancak insanlar tarafından Kuzey ışıkları şeklinde görülebileceği söylendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here