Guardian: Bali, Kyoto’dan da kötü!

0
1968

Guardian yazarlarından George Monbiot, Bali’de düzenelen BM İklim Konferansı’nda varılan uzlaşmayı “Avrupa’nın ABD’yi bir kez daha kandırması” olarak değerlendirdi ve “Aslında ‘Bali, Kyoto’dan bile daha kötü” diye yazdı.

bali.bmp - 751.19 KB

Bali İklim Konferası’nda Oxfam gönüllüleri dikkat çekici bir protesto gerçekleştirdi. Kutup ayısı kostümü giyen çevreciler, ellerinde taşıdığı pankartlarda, ‘İnsanları da kurtarın’ ve ‘Hepimiz bu işin içindeyiz’ gibi çarpıcı mesajlar verdiler.

Hafta sonu Bali’de yoğun pazarlıklar ardından geçici uzlaşmayla sonuçlanan iklim değişikliğiyle mücadelede yol haritası, ümit verici yorumlanmadı. Guardian yazarlarından George Monbiot, varılan uzlaşmayı “Avrupa’nın Amerika’yı bir kez daha kandırması” olarak değerlendirdi.

Haberin devamında, “10 yıl önce yine Aralık ayında ABD, Kyoto görüşmelerini enkaz haline getirmeyi başarmıştı” şeklinde yorumluyan Monbiot, George Bush bu konuda masum olduğunu, o sıralarda, Texas Valisi olarak, idam mahkumlarını infaz etmekle meşgul olduğunu yazdı.

Monbiot, ABD’nin iklim müzakere ekibinin başında Al Gore olduğunu ve Avrupa Birliği’nin 2010 yılına kadar sera etkisi yaratan gazların yüzde 15 oranında azaltılması için ısrar etmesine rağmen, Gore ekibinin, 2012 yılına kadar yüzde 5.2 azaltacağı kararı, anlaşmayı tamamen yok ettiğini vurguladı. “Sonunda Amerikalılar daha kötüsünü yaptı” diyor.

Bali müzakerelerinde elde edilen sonuç nedeniyle İngiliz çevre bakanı Hillary Benn’i aptal, müzakere ekibini de saf olarak niteleyen Monbiot, iklim müzakerecilerini Amerikalıların yaptıkları numaralara 10 yıl sonra yine düşmekle suçladı.

Monbiot, Bali konferansını “Daha iki yıl var ama, Bali Kyoto’dan daha kötü. Ne tarih var ne de hedefler konmuş. Bali’de belirlenen ilkeler, 10 yıl önce getirilen oyunlardan daha berbat” olarak değerlendirdi.

Çevre Bakanı Benn ve diğerlerinin, sevinç çığlıkları atıp, en azından yola çıktığını savundukları ve trenden el salladıklarını ifade eden Monbiot, ama trenin yanlış yöne gittiğinin bile farkında olmadıklarını yazdı.

ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here