Görünmezlik Pelerini Gerçek Mi Oluyor?

0
1734
görünmezlik mümkün mü?

Genellikle bilim kurgu eserlerinde ve filmlerinde karşılaşılan görünmezlik pelerini, fütüristik bir düşünce olsa da günümüzde, bilim insanları tarafından tartışılan ve üzerinde çalışılan gerçek bir düşüncedir. İlk olarak 2006 yılında İngiltere ve ABD’de bulunan bilim insanları tarafından geliştirilen pelerin, bakır bir silindiri, mikrodalgalar tarafından tespit edilemeyecek şekilde korumak üzere tasarlanmıştı.

Geliştirilen bu pelerin yalnızca iki boyutta gizlemeyi sağlarken yine yalnızca mikrodalga altında çalışmaktaydı. Fakat iki boyutta gizleme sağlasa da cisimlerin çıplak gözle görülebilmesi en önemli eksiği olarak görülmekteydi. Aynı tarihlerde Duke Üniversitesi’nde görev alan David R. Smith, “Harry Pother’ın pelerini yada Star Trek’in görünmezlik aygıtı tarafından sağlanan gizliliğin elde edilmesinin henüz kesin olmadığını söylerken gerçek bir cismin gözden kaçırılabilmesi için pelerinin, ışığı oluşturan tüm dalga boyları yada renklerle eşzamanlı çalışması gerektiğini vurgulamıştı.

2011 yılında gelindiğinde ise bu alanda önemli bir ilerleme kaydedilirken, California Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Quasi Konformal Haritalama Tekniği ile nanoölçek boyutunda bir nesne, görülebilir spektrumda görünmezlik pelerini ile gizlenebilmişti.

Quasi Konformal Haritalama Tekniği Nedir?

Quasi Konformal Haritalama Tekniği adı verilen bu çalışma, yaklaşık 300 nm yüksekliğe ve  6 mikrometre genişliğe sahip olan bir nesneyi, görünmezlik pelerini ile insan gözünün de görebildiği dalga boyutunda gizlemeyi başardı. Bu işlem sırasında ışığın, kırılma indeksi farklı olan malzemeler içerisinde ki hız değişiminde yararlanılarak, bir objeyi insan gözünün de görebildiği dalga boyutunda gizlemeyi sağladığı belirtildi. Ancak kullanılan ürünlerin metamalzeme olması ve doğada bulunmaması, metamalzemelerde ışığın ters kırılmasını yani kırılma indeksinin negatif olmasını sağlamaktadır.

Yeni Nesil Görünmezlik Cihazı Gerçekten Kullanılabilir Mi?

Buraya kadar geliştirilen ve geliştirilme aşamasında olan bazı çalışmalardan söz ettik. 27 Eylül’de “phys.org” üzerinde yayınlanan bir haber de bilim insanları tarafından, ucuza görünmezlik sağlayan yeni nesil bir görünmezlik cihazının geliştirildiğine dair bir bilgi sunuldu.

Rochester Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları tarafından geliştirilen yeni cihazın, pahalı ve özel teknolojiler kullanmadan görünmezlik sağlayabileceğinden söz ediliyor. Fizik Prof. John Howell ve öğrencisi Joseph Choi, dört standart lens kullanarak optimal görüş alanı dışında her açıdan gizlilik sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdiklerini söyledi.

Doktora öğrencisi olan Joseph Choi, görülebilir spektrumda çok yönlü perdeleme sağlayan bu cihazın nesneleri her açıdan gizlemeyi başardığını söylüyor. Choi, araştırma kapsamında nesnenin görünmez kılınması için ihtiyaç duyulan gücü ve tipi belirleyerek dört lens arasında ki mesafenin başarı ile hesaplandığını açıklarken, cihazın test edilmesi sırasında ise gizlenmek istenen nesnenin kare bir zemine yerleştirildiğini ve değişen açılarda görünmezliği sağladığını söyledi. Ayrıca nesnenin, en iyi ve kesiksiz şekilde gizlenebilmesi amacıyla kareli zemin kullanıldığı da vurgulanmakta.

Her Frekansta Görünmezlik Sağlanabiliyor

Geliştirilen cihazın daha büyük boyutlara taşınması durumunda, her boyutta nesneyi gizleyebileceği, diğer cihazlardan farklı olarak görünür dalga boylarında gizleme sağlayabileceği söylenmekte. Cihazın, henüz bir Harry Pother pelerini kadar olmasa da cerrahi uygulamalarda kullanılabileceği ve yakın bir gelecekte daha geniş bir alana yayılacağı düşünülüyor.

 Yararlanılan Kaynaklar

(1) Invisibility carpet cloak can hide objects from visible light – phys.org/

(2) http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%BCnmezlik_pelerini

(3) Cloaking’ device uses ordinary lenses to hide objects across range of angles – phys.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here