Gökyüzü bu yıl Uludağ’dan gözlenecek

0
1153

TÜBİTAK tarafından düzenlenen ’10’uncu Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’, bu yıl 17-19 Ağustos tarihlerinde Uludağ’da gerçekleştirilecek.

 

Şenlikte, Uludağ İkinci Gelişim Bölgesi’ndeki bir otelde ya da otelin yanında kamp alanı olarak belirlenen yerde çadır kurarak konaklayacak 500 gökyüzü tutkunu, uzmanlar eşliğinde gözlem yapacak.
 
Etkinlik, gökyüzüne ilgi duyan herkesi, amatör ve profesyonel gökbilimcilerle buluşturma, gökbilim ve gökyüzü gözlemciliğiyle ilgili çeşitli bilgiler verme ve gözlem yaptırma amacı taşıyor.
 
Uzmanlar eşliğinde yapılacak gözlemlerin önemli yer tutacağı şenlikte, katılımcılara gökyüzü ve gökbilimle ilgili bilgilendirici seminerler verilecek.
 
Saydam ve film gösterimleri, farklı yaş grupları için gökbilim sohbetleri, çalışma grupları ve yarışmalar gibi etkinlikler düzenlenecek.
 
Gökyüzüne ilgi duymak dışında katılım için hiçbir ön koşulun bulunmadığı şenliğe gösterilen yoğun ilgi nedeniyle, son başvuru tarihi 20 Temmuz olmasına rağmen çadır ve otel kontenjanları, Haziran ayında doldu.
 
Şenlikte, göktaşı yağmurlarının en tanınanlarından biri olan ‘Perseid’le birlikte Ay, Güneş ve Jüpiter gözlemleri yapılacak
.

Kaynak:CNNTURK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here