Girişim

0
6770

Işığın dalga özelliğini en iyi açıklayan olaylardan birisi girişim olayıdır… Girişim olayını su dalgaları örneği ile açıklayabiliriz. Suya bir taş atarsanız iç içe halkalar oluşur, benzer olarak suya daldırılmış iki çubuk düşünelim, bunlar elektrikli bir motor sayesinde devamlı iç içe halkalar oluştursun, o zaman bu iki kaynaktan gelen yuvarlak dalgalar birbirlerini bir çok noktada keser.

Burada üç önemli olasılık vardır:

1. Dalga tepeleri üst üste gelince en yüksek noktalar oluşur,

2. Dalga çukurları üst üste gelince en çukur noktalar oluşur,

3. Bir dalganın tepesi ile diğerinin çukuru üst üste gelirse orada herhangi bir dalga hareketi gözlenmez
 

Bu olay dalgaların genel bir özelliğidir…İki dalga bir birini nötrleyebilir… Işığın dalga olduğunu iddia etmemizdeki temel neden ışığın dalgaların özelliklerini göstermesiydi..eğer iki eş (frekansları ayni) ışık kaynağını düzgün bir deney sistemi oluşturup bir perdenin önüne koyarsak perdede birbirini takip eden karanlık ve aydınlık çizgiler görürüz… iste burada karanlık yerler ışık dalgalarının birbirini yok ettiği yerleri gösterir… çok aydınlık yerler ise ışık dalgalarının birbirlerini güçlendirdikleri yerleri belirtir…


 Frekansları farklı ışık kaynakları bizim algılayamayacağımız kadar hızlı değişen girişim örneği vereceğinden adi ışık kaynakları ile girişim deneyleri yapamayız. Bunun çaresini ilk defa 1801 yılında İngiliz fizikçisi Thomas Young buldu.


Işığı ilk önce tek bir yarıktan geçiririz .. Küçük bir yarıktan ışığı geçirirseniz o yarık bir ışık kaynağı gibi davranır.. Böylece elimizde bir ideal bir ışık kaynağımız olur. Ancak girişim gözleyebilmemiz için 2 tane birbirlerinin aynı ışık kaynağına ihtiyaç vardır. Bunu sağlamak için üstünde iki tane yarık bulunan bir levhayı birincisinin önüne koyarız.. ve bu iki yarık iki farklı ışık kaynağı gibi davranır. bu iki ışık kaynağının önüne bir perde koyarsak girişim desenini görebiliriz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here