Gezegenleri farklı yönlerde dönen bir güneş sistemi keşfedildi

0
1426

 Amerikalı astronomlar, Samanyolu’nda ilk kez, gezegenleri merkezi yıldızın etrafında farklı yönlerde dönecek olan bir gezegen sisteminin öncüsünü gözlemlediler.

1169352.jpg - 8.67 KB     

              

Oysa bugüne kadar bilinen tüm gezegen sistemlerinde tüm gökcisimleri aynı yönde dönüyor. Son olarak dünyamızın 500 ışık yılı uzağında keşfedilen sistemde ise dıştaki gezegenler içtekilerden farklı yönde hareket ediyorlar.

Anthony Remijan ve Jan Hollis tarafından saptanan gezegen sistemi, henüz biçimlenmekte olan merkezi bir yıldız ve bunun etrafında dönen bir toz diskinden oluşmakta.

Samanyolunda

Bu proto gezegen diskinin malzemesi bir zaman sonra gezegen ve diğer gökcisimleri olarak birleşerek bir gezegen sistemini meydana getirecektir.

Ancak bilim adamları diskin içindeki ve dışındaki dönüş yönlerinin farklı olduğunu saptadılar. Bulutlar merkezi yıldız ve gezegen öncesi disk olarak birleştiğinde, zıt dönüş yönleri kalıcı olmuş. Bulgu, bu tür disklerden, gezegenlerin sanılandan çok daha zor geliştiğini göstermekte.

Bununla birlikte araştırmacılar çok da fazla şaşırmış değiller. Sonuçta yılan taşıyıcı takımyıldızındaki genç merkezi yıldızın bulunduğu Samanyolu bölgesi, kaotik bir biçimde savrulan gaz ve toz bulutlarıyla ünlü.

Astronomlar, yeni gezegen sistemini, 27 radyo teleskoptan meydana gelen Very Large Array (VLA) teleskopuyla gözlemlediler. Radyo dalgalarının ölçümüne yarayan bu aygıtla belli başlı toz moleküllerinden yansıyan radyo dalgaları ölçüldükten sonra, Doppler etkisi yardımıyla dönüş yönlerini belirlenmiş.

www.hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here