Fotonlar Yoluyla Kuantum Işınlanma Gerçek Oldu

0
3406
ışınlanma sonrası fotonlar

Fizikçiler için uzun yıllardır devam eden ışınlanma serüveni 2006 yılında gerçekleştirilen bir çalışma ile ışık ve gaz atomları arasında başarı ile gerçekleştirilmişti. Niels Bohr Enstitüsünde yapılan bu çalışma sonucunda bilim adamları, atomlara yüklenen bilginin fotonlar yolu ile ışınlanıp, ışınlanamayacağı üzerinde çalışmalara başlarken pek çok kişi için insanın benzer bir şekilde ışınlanıp – ışınlanamayacağı sorusu gelmişti.

Kuantum Işınlanma Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Maddenin ışınlanması işleminde foton çiftleri kullanılırken foton çiftlerinin birbiri ile aynı özelliği göstermesi istenir. Basit bir örnek ile bir fotonun Ay’a gönderilmesi ve Dünya’da yer alan diğer çiftin uyarılması sonucunda fiziksel bir bağ kurulmamasına rağmen çiftler etkilenmektedir. Bu işlem sırasında foton çiftleri ile kuantum şifreleme işlemi kullanılarak diğer fotona gönderim yapılmaktadır.

Atomların kodlanması şeklinde gerçekleşen bu işlem sırasında kodlar, merkezde işlenmekte ve diğer merkezde yer alan aynı tip atomlar birleştirilerek aynı madde elde edilmektedir. Işınlanma işlemi sırasında asıl maddenin yok olması pratikte gerçekleştirilmiş bir çalışmadır.

Fotonlar Yoluyla Kuantum Işınlanma Gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde ScienceDaily’de yayımlanan bir haberde fotonlar kullanılarak 25 km öteye kuantum ışınlanmanın başarı ile gerçekleştirildiği belirtildi. Cenevre Üniversitesi’nde görev alan fizikçiler tarafından gerçekleştirilen bu çalışmada fotonun kuantum hali 25 km uzaklıkta yer alan kristale optik fiberle ışılandı.

Yaklaşık 10 yıl önce gerçekleştirilen benzer çalışmada mesafe 6 km iken bugün, bu rakamın yaklaşık 4 katı kadar mesafeye kuantum ışınlanma gerçekleştirildi. Maddeden geçen ışıl, fotonun kristale teleportasyonu için kullanılırken bu çalışma ile maddenin yalnızca kompozisyonu değil aynı zamanda halinin de önemli olduğu görüldü.

Felix Bussieres ve meslektaşları tarafından Nature Photonics’de raporlanan deneyler ile fotonun kuantum halinin kristale ışınlanarak doğrudan etkileşimden korunabileceği doğrulanmış oldu.

Kuantum Dolanıklık ve Özellikleri Nasıl Test Ediliyor?  

Başyazar Felix Bussieres gerçekleşen bu olayı şu şekilde açıklamakta. “Gözlemlenen ışık elementinin iki kuantum hali ve bu iki dolanık foton siyam ikizleri gibi davranış göstererek ışıktan maddeye doğru teleportasyona imkan veren bir kanal oluşturmakta.”

Kaynak

Sciencedaily

Yayın Bilgileri

  1. J. G. Bohnet, K. C. Cox, M. A. Norcia, J. M. Weiner, Z. Chen, J. K. Thompson.Reduced spin measurement back-action for a phase sensitivity ten times beyond the standard quantum limitNature Photonics, 2014; 8 (9): 731 DOI:10.1038/nphoton.2014.151

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here