Fizikçilerden Bs Meson Parçacıkları Üzerine Yeni Keşif

0
5003
büyük hadron çarpıştırıcısı

Syracuse Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları madde ve antimadde üzerine dengeyi açıklayabilecek Bs mezonlarıyla ilgili yeni bir keşif yaptı. Bu keşif sayesinde evrende maddenin antimaddeden neden daha fazla olduğunun açıklanabileceği söylenirken Prof. Sheldon Stone ve çalışma arkadaşları, CERN’de gerçekleştirilen çalıştayda (LHCb Ölçümleri Çıkarımları ve Geleceğe Bakış) sonuçları paylaştı.

CERN’de bulunan ve bir süredir yeniden gündemi meşgul etmeye başlayan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, büyük patlama sonrasında maddenin evrene nasıl yayıldığına ilişkin araştırmalar yapıyor. Bu merkezde Dünya genelinde 800’den fazla mühendis ve bilim adamı, deney kapsamında çalışırken Prof. Stone Sirakuza, merkezde 15 fizikçiye başkanlık ediyor. Sirakuza, pek çok uluslar arası çalışmanın Bs mezonlarıyla ilgilendiği bu parçacığın madde ve antimadde arasında salınım yaptığını söylüyor.

Bu parçacığın özelliklerinin anlaşılması ile yük-denkliği ihlali aydınlatılabilecek ve evrende madde – antimadde arasında ki denklik ile en önemli sorulardan birine cevap bulunmuş olacak.

Madde – Antimadde Arası Denge

Bilim insanlarına göre evrende 14 milyar yıl önce enerji, madde ve antimadde olarak eşit oranda birleşti. Ancak evrenin genişleyip soğumasıyla birlikte bu dengede değişmeye başladı. Antimaddenin önemli bir kısmı büyük patlama sonrasında yok oldu ve geriye yıldızlar ile galaksileri oluşturan maddeyi bıraktı.

Stone, yük denkliğini bozacak bu olayın evrenin bugün ki halini almasını sağladığını söylerken antikuark ve garipsi kuarkın güçlü bir etkileşimde olduğunu ve cevabın Bs mezonunda yattığını söylemekte. Stone ve çalışma arkadaşları Fermilab’ta CDF ve Co ismi verilen dedektörler üzerinde bazı çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalarda alınan sonuçlara göre standart modelden gelen Bs mezonları, madde-antimadde salınımlarını gösteriyor olsa da belirsizlikler, kesin sonuçların sunulmasını engelliyor.

Stone ve çalışma ekibi, yeni buldukları bir teknik ile ölçümün fiziğin gizlenmiş olduğu alanları dikkat çekici bir şekilde sınırladığını ve fizikçileri farklı alanlara yönlendirdiğini söylüyor.

Kaynak: Sciencedaily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here