Fizikçiler Bodrum’da bir araya gelecek

0
221225. Uluslararası Fizik Kongresi, 25 Ağustos Pazartesi günü Bodrum’da başlayacak. Kongreye, 900 kişi katılacak.

BODRUM – 25. Uluslararası Fizik Kongresi’nin Türk Fizik Derneği’nce düzenleneceğini kaydeden Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Balkan Fizik Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Arık, Balkan Fizik Birliği’nin amacının, Balkanlar’daki fizik alanındaki bilimsel çalışmaları geliştirmek olduğunu söyledi.

Balkanlar’da fiziği geliştirmeye çaba gösterirken özellikle gençlere önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Metin Arık, “Gençlere yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinlikler kapsamında yapılacak Uluslararası Fizik Projesi yarışması da bunlardan bir tanesi. Bu yarışmaya üniversitelerdeki lisans öğrencileri katılıyor. Öğrenciler 3-4 kişilik gruplar halinde hazırladıkları projelerini sunacaklar. Jüri, bu projeleri değerlendirecek ve ilk 3’ü belirleyecek” dedi.

Yarışmada Balkan ülkeleri üniversitelerinden yaklaşık 100 öğrencinin 40 projeyle yer alacağını bildiren Arık, Bodrum’da 25-29 Ağustos tarihleri arasında yapılacak kongreye 900 kişinin katılacağını belirtti.

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise Uluslararası Fizik Kongresi’nin Bodrum’da 1989 yılından beri aralıklarla son 10 yıldır ise aralıksız yapıldığını kaydetti.

Fizik kongresinin Bodrum’un tanıtımı açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Ağan, “Kongreye her yıl yerli ve yabancı yüzlerce kişi katılıyor. Bu kongre Bodrum için tanıtım açısından oldukça önemli. Biz belediye olarak bu kongreyi destekleyip önümüzdeki yıllarda da Bodrum’da yapılması için çaba harcayacağız” dedi.

FİZİKÇİLER ANILACAK

Türk Fizik Derneği 25. Uluslararası Fizik Kongresi bilimsel toplantısını, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Yıldız Teknik Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Rize Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Aksaray Üniversitesinin desteklediği kaydedildi.

Kongrede Türkiye’den ve dünyadan ünlü fizikçiler bir araya gelecek.

Türk Fizik Derneği, kongrenin ilk gününde, geçen yıl 30 Kasım’da Isparta’ya gitmek üzere yola çıkan ancak düşen Atlasjet Havayolları’na ait uçakta hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık, Prof. Dr. Fatma Şenel Boydağ, Araştırma Görevlisi Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat, Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan ve Doç. Dr. İskender Hikmet için anma etkinliği düzenleyecek.

25 Ağustos günü yapılacak etkinliğe yaşamını yitiren fizikçilerin yakınları ve sevenleri katılacak.

Aynı gün, tedavi gördüğü ABD’de yaşama veda eden Prof. Dr. Erdal İnönü için de yakınlarının ve sevenlerinin katılacağı anma toplantısı düzenlenecek.

Kongreye siyaset ve bilim dünyasından pek çok ismin katılması bekleniyor. Ayrıca, Türk Fizik Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu, bu yıldan itibaren her yıl Prof. Dr. Engin Arık anısına ödül verme kararı aldı.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here