Fizik Derslerinde Başarı Nasıl Sağlanabilir?

0
977

Fizik alanı çevremizi ve evrenin kurallarını anlayabilmemiz için ortaya çıkmış en temel bilim alanları arasında yer alır. Fizik, çok eski tarihlerde insanların evrenin kanunlarını anlayabilmek ve bu kanunlardan faydalanarak hayatlarını idame ettirmek için ister istemez keşfettikleri bir bilim alanı olmuştur. Geçmişi bu kadar eskilere dayanan fizik alanı, günümüzde oldukça ilerlemiş ve hem teknolojinin gelişmesi hem de daha büyük olanaklar sayesinde çok daha hızlı bir şekilde ilerleyen bir bilim dalı haline gelmiştir. Fizik alanı, bu gelişmesinde diğer fen bilimleri alanlarıyla etkileşimde bulunmuş ve aynı zamanda matematik ve geometri gibi temel bilimlerden de faydalanmıştır.

Fizik alanında bu derecede ilerlenmesi, bu alanda çok fazla bilgi birikimine sebep olmuştur. Bu bilgilerin gelecek nesillere aktarılması için tüm eğitim kademelerinde fizik eğitimi verilmeye başlanmıştır. Günümüzde de okullarda fizik eğitimi zorunlu olarak verilmektedir. İlkokulda başlayan öğrenim hayatında çocuklar fen bilimleri dersi çerçevesinde fizik ile tanıştırılır. Öğrenciler ilkokulda başlayan bu serüvenlerini üniversiteye kadar devam ettirebilirler. Bu serüvende öğrenciler hem yüz yüze hem online fizik özel derslerinden Superprof online fizik hocaları ile faydalanabilirler.

Eğitim Hayatında Fizik Dersi Serüveni

İlkokulda başlayan fizik konuları oldukça temel düzeyde olup öğrencilerin zorlanmaması ve bazı temel kavramları hayatlarıyla ilişkilendirerek öğrenmeleri için tasarlanmıştır. Öğrenciler ilkokul fizik derslerinde konular basit olduğu için genellikle eğlense de, her öğrenci aynı performansı elde edemeyebilir. Bu yüzden ilkokul öğrencileri için fizik ek dersi adına veya daha doğrusu fen bilimleri alanında bir yardım gerekebilir. Superprof bu konuda sizlere yardımcı olabilecektir.

İlkokulu bitirip ortaokula geçen öğrenciler fen bilimleri dersleri almaya devam ederler. Fen bilimleri dersinde öğrenciler yine fizik konularını da biyoloji ve kimya konuları yanında görürler. İyi bir liseye gitmek için sınavlarda iyi bir puan almaları gereken ortaokulu öğrencileri için fen bilimleri dersinde yer alan fizik konularından iyi puanlar almaları çok daha önem taşır. Ortaokulda fizik konuları ilkokula göre birkaç tık daha karmaşık ve bilgi yüklü olabilir. Öğrenciler yavaş yavaş gerçek hayatla ilişkilendirebilecekleri konulardan biraz daha soyut bulabilecekleri konulara ve matematiksel formüllere geçiş yapabilirler.

Öğrencilerin fizik öğrenmesi lisede çok daha ciddi bir hal alır. Lisede öğrenciler fizik derslerini ayrı bir ders olarak alırlar. Lisede fizik dersleri öğrencilerin almakla ve başarılı olmakla yükümlü oldukları zorunlu dersler arasında yer alır. Özellikle lise birinci sınıf ve lise ikinci sınıfta tüm öğrenciler fizik derslerini zorunlu olarak alırlar ve fizik formüllerini ve konularını belirli bir düzeyde bilmekle yükümlü olurlar.

Lise üçüncü sınıfta alanlara ayrılan öğrenciler sayısal alanı seçmeleri dahilinde lise üç ve lise dörtte zorunlu fizik dersleri alırlar. Sayısal alanın temel dersleri içinde yer alan fizik dersi bu alan öğrencileri için son derece önem taşır. Lise bitiminde öğrenciler üniversiteye gitmek istiyorlarsa ve özellikle dört yıllık eğitim veren lisans programlarına yerleşmek istiyorlarsa üniversite sınavında fizik soruları çözmeleri gerekmektedir.

TYT ve AYT olarak iki sınavdan oluşan üniversite sınavında öğrencilerin fizik bilgileri ölçülür. Açılımı Temel Yeterlilik Testi olan TYT sınavı, tüm bölümlerden öğrencilerin girmekle yükümlü olduğu temel fizik bilgilerini ölçen bir sınavdır. Açılımı Alan Yeterlilik Testi olan AYT sınavı ise öğrencilerin lise üç ve lise dörtte aldıkları dersleri de kanıtlaması gereken alanlarında yeterliliklerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Bu yüzden öğrenciler özellikle AYT sınavında fizik sorularını çok daha iyi bir şekilde çözmelidirler. Bunun nedeni aynı zamanda AYT fizik sorularından gelecek puanların kat sayısının çok daha yüksek olmasıdır.

Öğrenciler hayallerindeki bölümlere yerleşmek istiyorlarsa fizik sorularını gözardı etmemelidirler. Sayısal bölümden fizik sorularını çözüp netlerini arttırarak öğrenciler mühendislik bilimleri, tıp, diş hekimliği yani kısacası sağlık bölümleri ve fen edebiyat fakültesindeki fizik veya matematik gibi bölümlere yerleşebilirler. Elbette bu bölümlere yerleşmek için belirli bir puan almak gerekir.

Öğrenciler bu süreçte lisede fizik derslerinde zorluk çekebilirler. Özellikle sınav yaklaşırken fizik konularında eksikleri olduğunu gören öğrenciler paniğe kapılabilir. Fizik konuları aslında doğru şekilde anlatıldığında oldukça eğlenceli ve ilgi çekici konulardır. Okulda yeterli verimi alamayan öğrenciler okul sonrasında kendi ihtiyaçlarına en uygun bir fizik özel ders hocası ile sınavlara en iyi şekilde hazırlanabilirler.

Üniversitede Fizik Dersleri

Fizik eğitimi liseyle de sınırlı kalmayıp, öğrenciler için üniversitede de devam edebilir. Fizik bölümü ve fizik mühendisliği bölümü, öğrencilerin fizik alanında derinlemesine bilgi sahibi olup bu alanda bilimsel ve akademik anlamda da ilerleyebilecekleri bölümlerdir.

Öğrenciler sadece bu bölümlerde değil, aynı zamanda mühendislik bölümlerinde de ileri seviye fizik dersleri alırlar. Üniversite fizik dersleri genellikle mühendislik biliminde mühendislerin tasarımlarını oluştururken ihtiyacı olan bilgiler içerir.

Öğrenciler üniversitede çok üst seviye bir fizik eğitimi aldıkları için, pek çok öğrenci bu derslerde zorlanabilir ve bu derslerden kalabilirler. Bu durumda ve hatta bu durumu önlemek için, öğrenciler fizik ek ders seçeceğinden yararlanabilirler. Yine Superprof’ta üniversite öğrencileri fizik özel ders seçeneklerinden yararlanabilirler.

Her Seviye İçin Fizik Özel Ders

Kaçıncı sınıfa gidiyor olursanız olun veya ihtiyacınız ne olursa olsun, fizik alanında ek ders almanız mümkün. Fizik özel dersi veren hocalar, Superprof’ta kolaylıkla bulunabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz seviyelerde ve konularda fizik dersleri verebilecek hocalar sayesinde konu eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Sadece konu eksiklerinizi kapatmak için değil, aynı zamanda fizik bilimini sevmek ve bu alanda kendi ilginizi arttırmak için de özel ders almak oldukça verimli bir yöntem olacaktır.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Superprof ile fizik dersleri almak sizler için birkaç tıklamayla mümkün. Şehrinizde ihtiyaçlarınıza uygun bir fizik özel ders hocası bulamama durumunda bile, online ders verebilen fizik hocaları ile ders işlemeniz mümkün. Örneğin Aksaray’da yaşıyorsanız ve İstanbul’daki bir hocadan fizik dersleri almak istiyorsanız, günümüz teknolojisi ile bu oldukça kolay!

Fizik özel ders hocanız başarınızın artması için sizlere en uygun eğitimi sunabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here