Evren “Kozmik Döngü”nün parçası

0
1704
Bilim insanları, evrenin, Büyük Patlama ve Büyük Çöküş’lerin sırasıyla meydana geldiği kozmik bir devridaim içinde olduğunu ortaya attı. Mevcut evren bu teze göre, önceki bir evrenin ‘çocuğu’.
231278.jpg - 71.31 KB

Yeni teori, evrenin şimdiye dek var ayılanın aksine genişledikten sonra çökeceğini ve bu patlamayla yeni bir evrenin doğacağını öne sürüyor.


Bilim insanları, Einstein’ın dudaklarını uçuklatacak bir teori ortaya attı. ‘Kozmik Döngü’ teorisi, evrenin 12 ila 14 milyar yıl önce meydana geldiğini savunan mevcut kozmolojik modellerin tümüne karşı tez oluşturuyor. ‘Kozmik Döngü’, tezine göre, genişleme hali evrenin doğasında var, zira gelecekte de içine kapanarak çökecek ve bu patlamayla yeni bir evren doğacak.

Kabul gören teorilere göre, evren Büyük Patlama (Big Bang) ile meydana geldi. Evren başlangıçta, tek bir noktada sıkıştırılmış duran uzay, zaman, madde ve enerjiden oluşuyordu. Zamanla genişledi, soğudu ve bugünkü halini aldı.

‘EVREN ÖNCEKİNİN ÇOCUĞU, SONRAKİNİN ANASI’ 

Ancak, yeni teoriyi ortaya atan Princeton University astronomu Paul Steinhardt’a göre ise bu böyle olmadı; “Yeni teori evrenin oluşumunun arkasında Kozmik Döngü olduğunu gösteriyor, evren doğuyor büyüyor, küçülüyor çöküyor ve yenisi doğuyor; bu zincir sonsuza dek sürüyor. Bizim evrenimiz bir öncekilerin devamı, gelecekte doğacakların da anası diyebiliriz.”

ZAMAN VAR SAYILANDAN DAHA ‘ESKİ’
Yeni teoriyi ortaya atan uzmanlardan Cambridge University uzmanı Neil Turok, ‘zaman’ın Big Bang’ten önce başladığını, büyük patlamadan önce başka bir evrenin gerçekliğinde var olduğunu öne sürüyor. Bu durumda mevcut zaman da var sayılandan daha ‘geçmiş’ olmalı.

Turok, mevcut evrenle birlikte eşzamanlı olarak kara maddeden alternatif bir evrenin var olduğunu öne sürüyor. Turok bu paralel evrenler fikrini şöyle tanımlıyor: “Ne biz öte tarafa geçebiliyoruz, ne de öte taraftan buraya geçiş var, iki evren de birbirlerine kütleçekimle bağlanıyor veya çekiliyor ve en nihayetinde çarpışacağız. Ortaya yeni bir evren çıkacak.”

KOZMOLOJİK SABİT
Turok’un iki evrenin çarpışması olarak nitelediği, kütleçekimin önlenemez hareketinin altında yatan ise, Kozmolojik Sabit. Kozmolojik Sabit adı verilen bu güç, evrenin genişleyerek dağılmasıyla, kütleçekimle içe doğru çökmesi arasında bir noktada bulunduğunu betimleyen matemetiksel bir ifade.

Albert Einstein 1920’lerde İzafiyet Teorisi’ni geliştirirken, evreni yöneten kozmolojik bir gücün var olduğunu ortaya atmıştı. Einstein, evrenin kendi kütleçekimi nedeniyle içe doğru kapanacağını ve çökeceğini öngörüyordu.

Ancak sonraki yıllarda gelişmiş araçlarla yapılan gözlemler ve matematiksel hesaplamalar evrenin aslında genişlediğini gösterdi. Einstein sonraları, bu öngörüyü “En büyük hatalarımdan biri” şeklinde nitelemişti.

Kaynak: Araştırmanın orijinali Science dergisinde yayımlanmıştır.

www.ntvmsnbc.com
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here