ESA, uzaya laboratuvar kuruyor

0
1411
Avrupa Uzay Dairesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleştirilecek olan Columbus uzay laboratuvarının yapımını tamamladı.
230890.jpg - 97.25 KBAB üyesi ülkelerin ortak projesi Columbus uzay laboratuvarı modülü 1.1 milyar dolara mal oldu. Yapımı 10 yıl süren laboratuvar, önce Cape Canaveral Uzay Üssü’ne taşınacak ve buradan da uzaya götürülecek.

Yeryüzündeki ESA uzmanları, UUİ’deki astnonotların da yardımıyla modülün içinde çeşitli deneyler yapacaklar. Laboratuvar, 4.5 metre çapında bir silindir modülden oluşuyor, 75 metre küp hacmindeki silindin modülün içinde bağımsız güç sistemi, klima, video ve veri linkleri bulunuyor.

Bremen’de yapılan törende konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Columbus laboratuvarının Almanya’nın uzay araştırmalarına vereceği katkının bir kanıtı olduğunu ifade etti.

YENİ UUİ MÜRETTEBATI BELİRLENDİ 

Öte yandan, NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’na Eylül ayında çıkacak olan yeni mürettebatını seçti. Yeni mürettebatın komutanı Rus kozmonot Mikhail Tyurin olacak; diğer üyeler ise astronot Sunita Williams ve Michael Lopez-Alegria. Tyurin, 2001’de Expedition 3 mürettebatıyla UUİ’de bulunmuştu.

www.ntvmsnbc.com
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here