Endeavour için heyecanlı bekleyiş

0
984

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıkacak olan Endeavour’un geri sayımını başlattı. Mekik Perşembe günü TSİ 01.36’da fırlatılacak.

CAPE CANAVERAL – Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Florida Cape Canaveral Uzay Üssü’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılacak olan Endeavour uzay mekiğinin geri sayımını başlattı.

Perşembe günü TSİ 01.36’da fırlatılması planlanan Endeavour’un fırlatılacağı saatlerde, havanın uçuşa uygun olduğu açıklandı. Endeavour mürettebatı, UUİ’de geçireceği 11 gün boyunca, istasyonun sürmekte olan genişletilme projesiyle ilgili çalışmalar yapacak.

Mekikte geçen hafta yapılan kontrollerde, basınç odasında ufak bir hava kaçağı tespit edilmiş ve hava kaçağının nedeninin, ‘küskün’ bir NASA çalışanının bilgisayara yaptığı sabotaj olduğu saptanmıştı. Atlantis uzay mekiğinden alınan yedek parça ile tamirat yapılmıştı.

Üst düzey bir NASA müdürü, mekiğin bütün parçalarını kontrol ettiklerini ve başka hiçbir sorun olmadığını belirtti.

NASA ayrıca astronotların fırlatıştan 12 saat öncesine kadar alkollü içecek tüketmemeleri prensibini yasalaştırdı.

Endeavour ekibinde NASA’nın ilk eğitimci astronotu Barbara Morgan da bulunuyor. Morgan, 1986’da Challenger’ın içinde hayatını kaybeden Christa Mc Auliffe’in yedeğiydi.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here