En sıcak dış-gezegenler keşfedildi

0
1497
Güneş Sistemi dışında gezegen arayan SuperWasp projesi ilk meyvelerini verdi. Astronomlar, Andromeda ve Delphinus galaksilerinde iki gezegen keşfetti.
247236.jpg - 12.41 KB

Andromeda ve Delphinus galaksilerinde keşfedilen gezegenlere Wasp-1b ve Wasp-2b adı verildi. Wasp-1b, Dünya’dan 1.000 ışık yılı Wasp-2b ise 500 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Astronomlar Güneş Sistemi dışındaki dev gezegenlere, aşırı sıcak gaz kütleleri oldukları için ‘Sıcak Jüpiter’ benzetmesi yapıyor.

Wasp-1b ve Wasp-2b, orijinal Jüpiter’den farklı olarak kendi yıldızlarına daha yakın duruyorlar. Jüpiter, Güneş’ten 700 milyon km uzaklıkta bulunurken, söz konusu yeni gezegenler kendi yıldızlarına sadece birkaç milyon km uzaklıktalar. Jüpiter’in 1 yılı 12 Dünya yılı iken, Wasp-1b ve Wasp-2b yıldız etraflarında dönüşlerini yaklaşık 2.5 Dünya gününde tamamlıyor.

JÜPİTER’DEN ÇOK DAHA SICAKLAR
Kendi yıldızlarına çok yakın olmaları nedeniyle ‘Sıcak Jüpiter’ denen gezegenler oldukça sıcaklar. Şimdiye dek bilinen 200 ‘Sıcak Jüpiter’e kıyasla, Wasp-1b ve Wasp-2b, bilinen en sıcak olanları. Wasp-1b’nin sıcaklığının 1.800 santi grat olduğu ölçüldü.

Avrupa kökenli bir bilim projesi olan SuperWasp (Wide Angle Search for Planets – Gezegen Arayışında Geniş Açı) Kanarya adalarında bulunan La Parma gözlemevi ile Güney Afrika’daki Sutherland Gözlemevi’nden oluşuyor. Bu iki gözlemevinde kurulu teleskop robotlar geceleri gökyüzünü tarayarak binlerce yıldızı gözlemliyor ve ışık yansımalarındaki oynamalardan muhtemel gezegenleri tespit etmeyi hedefliyor. Bilim insanları, keşfi yapılan gezegenleri bulmak için 1.1 milyon adet yıldızı taradı.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here